Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koper w Radiu 90: Kolejny absurd, który dotyka samorząd

Facebook Twitter

Projekt ustawy o elektromobilności to kolejny absurd, który dotyka samorząd - przyznał w porannej rozmowie w Radio 90 Janusz Koper zastępca Rybnika. W myśl przepisów od przyszłego roku 10% pojazdów każdej jednostki samorządu ma być zasilana elektrycznie.

Problem w tym, że dotyczy to każdego pojazdu, nie tylko samochodu osobowego, ale również koparek, śmieciarek czy wozów bojowych straży pożarnej.

Radio90: Jak to zrobić?

Janusz Koper: No właśnie, dobre pytanie, na które nie ma chyba w zasadzie dobrej odpowiedzi. To jest kolejny chyba absurd, który nas dotyka, że z jednej strony coś rzeczywiście fajnego, no bo trudno mówić, żeby ta ustawa czy te zasady nie były słuszne, jeżeli chcemy walczyć o czyste powietrze, czyste środowisko, natomiast terminy są absurdalne. no bo w zasadzie nikt nie jest do tego przygotowany. Ani rynek, bo nie można nabyć pojazdów. Ma Pan zamiatarki na rynku? Ma Pan wuko na rynku elektrycznym? Nie ma, nie ma w produkcji, nie ma czegoś takiego na rynku.

Radio 90: Pan to wie, a tam na ul. Wiejskiej mądrzy tego nie wiedzą?

Janusz Koper: No widzi Pan, z tego by wynikało, że nie.

Zmiany dotyczyć mają miast powyżej 50 tysięcy mieszkańców, ale już teraz wszystkie samorządy mówią, że jest to niemożliwe. 

Janusz Koper: Prawo, które powinno posuwać nas do przodu, powinno dawać nam wytyczne i powinno przynosić efekty, jeżeli prawo jest złe, to ono deprawuje, ono w tym momencie powoduje, że każdy szuka teraz, jak to obejść i jak tego nie zrobić, zamiast odwrotnie, jak zrobić, żeby było dobrze.

Radio 90: Za te wszystkie samochody napędzane elektrycznie i pojazdy zapłacą mieszkańcy, no bo kto zapłaci za to? Cena dzisiaj skoro na rynku ich nie ma, będzie bardzo wysoka?

Janusz Koper: Będzie bardzo wysoka, już dzisiaj jest wysoka i będzie jeszcze wyższa, no bo jak się zrobi „bum” teraz wszyscy będą poszukiwali, no to jak jest nadmierny popyt, co się dzieje.

Samorządowcy zamierzają skierować petycję do rządzących w sprawie przesunięcia  terminów obowiązywania ustawy o elektromobilności. Cała rozmowa z wiceprezydentem Januszem Koperem poniżej:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024