Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koper w Radiu 90: Mieszkaniec za śmieci musi płacić, nawet jeżeli odbierane są po terminie

Facebook Twitter

Co mieszkańcy Rybnika mają zrobić z nieodebranymi śmieciami? Czy mogą liczyć na rekompensatę? O to pytaliśmy porannego gościa Radia 90, Janusza Kopera zastępcę prezydenta Rybnika. 

Fot. rybnik.eu

Tylko od początku roku, miejscy urzędnicy odebrali 1100 takich zgłoszeń od mieszkańców

Firma EKO zajmująca się odbiorem odpadów komunalnych tłumaczy się pandemią, zachorowaniami i kwarantanną pracowników:

Radio 90: Panie prezydencie, są mieszkańcy, którzy zostają ze śmieciami. Co oni mają zrobić z nieodebranymi odpadami komunalnymi?

Janusz Koper: No cóż, mają ten fakt zgłosić. My oczywiście reagujemy na to, firma jest zobowiązana, żeby te śmieci odebrać i te śmieci są odbierane z pewnym opóźnieniem. (…) Należy się tylko uzbroić w cierpliwość, ja w imieniu miasta mogę przeprosić, ale nie jest to wina miasta.

Miasto Rybnik zapowiada kary. Nawet 10 tysięcy złotych za każdą udokumentowaną, a niezrealizowaną ulicę. 500 złotych za każdy potwierdzony przypadek niedokonania odbioru odpadów komunalnych, a w przypadku powtarzającej się sytuacji dodatkowo w wysokości 1500 złotych. Tymczasem mieszkaniec i tak musi za śmieci płacić i nie może liczyć na żadną rekompensatę:

Radio 90: Słyszymy o tych kwotach, ale mieszkaniec i tak za śmieci musi płacić… Czy są odebrane, czy nie. To nie jest w porządku.

Janusz Koper: To jest w porządku, bo śmieci odebrane w końcu są, a my jako mieszkańcy płacimy za zagospodarowanie tych śmieci, czyli nie tylko odbiór. To, że niezgodnie z harmonogramem, czy z jakimś opóźnieniem śmieci są odebrane, to nie znaczy, że usługa nie została wykonana.

Radio 90: Czy mieszkaniec może liczyć na rekompensatę?

Janusz Koper: W sumie nie. Jest umowa dla całego miasta, umowa jest realizowana. My ponosimy koszty związane ze zbiórką odpadów. Nawet jeżeli z opóźnieniem, to ten odpad jest odbierany.

Cała rozmowa Arkadiusza Żabka z Januszem Koperem zastępcą prezydenta Rybnika tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022