Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Koper w Radiu 90: To dbałość o kieszeń mieszkańców

Facebook Twitter

"Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze" - tak Janusz Koper, zastępca prezydenta Rybnika komentuje odbieranie tylko raz w miesiącu pojemników z popiołem z prywatnych posesji.

Od października do marca mieszkańcy są zobowiązani do gromadzenia popiołu i żużla w specjalnych pojemnikach. Do tej pory składowali je wraz z mieszanymi odpadami:

Koper: Ktoś kiedyś powiedział, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Oczywiście, tutaj u podstaw leżą pieniądze, które można przeznaczyć na cały system gospodarki odpadami komunalnymi i w tym momencie o dbałość o kieszeń naszych mieszkańców.

Radio 90: Co zrobić z tym popiołem, który jest, a który się w miesiącu nie zmieścił do tego pojemnika?

Koper: Trzeba zakupić i przygotować drugi pojemnik. My odbieramy każdą ilość, ale oczywiście w pojemnikach. Tak to jest nie tylko w naszym mieście. W związku z powyższym, ten popiół dzisiaj trafiał do odpadów mieszanych, więc jeżeli mówimy, że tego jest tak dużo, to i tak na odpady mieszane powinniśmy mieć więcej pojemników, żeby pomieścić te odpady. Jest nam to potrzebne, żeby utrzymać stawki, żeby nie płacić kar.

W ubiegłym roku, w trzech rybnickich dzielnicach prowadzono pilotażowy program odbioru popiołu. Jak mówią urzędnicy: sprawdził się, dlatego też w tym roku w całym Rybniku obowiązują takie zasady.

Kolejny temat to kontrapasy. Kierowcy przejeżdżający przez Rybnik z niepokojem obserwują powstawanie kolejnych. Po Brudnioka, mamy je teraz na Raciborskiej. Mija rok od powstania pierwszych w kontrapasów w centrum miasta, a zainteresowanie rowerzystów cały czas jest niewielkie. Czy polityka rowerowa nie zaślepia zdrowego rozsądku?

Ja wiem, że to budzi oczywiście kontrowersje. W wielu wypadkach przy rozwiązaniach, które nam oficer rowerowy zaproponował dyskutujemy, wprowadzamy zastrzeżenia, szukamy rozwiązań najlepszych, które można wprowadzić, konsultujemy to ze służbami policji, straży miejskiej oraz komunikacji publicznej. Po pracownikach urzędu widzimy, że jednak tych rowerów przybywa, myślę, że musimy się przestawić. Oczywiście jest możliwość przejazdu, ona jest utrudniona dla samochodów, ale to jest taka polityka, żeby jednak zniechęcać do pchania się samochodem do ścisłego centrum.

Dlaczego zatem w sercu Rybnika powstaje parking wielopoziomowy i jakie zmiany w przyszłości będą czekać na kierowców w ścisłym centrum miasta? Posłuchaj całej rozmowy z Januszem Koperem zastępcą prezydenta Rybnika:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj