Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koper w Radiu 90: „Wszystkie ceny idą w górę. Musimy podnieść podatki i opłatę za wywóz śmieci”

Facebook Twitter

Od przyszłego roku rybniczanie zapłacą więcej za wywóz odpadów. O blisko 12 procent wzrosnąć mają też podatki od nieruchomości i środków transportu. Wszystkie ceny idą w górę - komentował planowaną podwyżkę Janusz Koper zastępca prezydenta Rybnika poranny gość Radia 90.

Fot. pixabay.com

Decyzja o podniesieniu podatków ma zapaść na najbliższej czwartkowej sesji Rady Miasta:

Janusz Koper: Ponieważ wszystkie ceny idą w górę, inflacja idzie w górę, w związku z powyższym są nowe rozporządzenia, są podniesione stawki podatków. Proszę zwrócić uwagę na to, że samorząd, jeżeli nie podnosi podatków, to w tym momencie jakiekolwiek subwencje państwowe są obcinane, bo my wtedy słyszymy po stronie rządowej, że skoro wy nie bierzecie pieniędzy, które wam się należą, to znaczy, że nie potrzebujecie i od nas nie oczekujcie subwencji. To są takie trochę naczynia połączone. Propozycja podwyżki jest tylko o stopień inflacji.

Radio 90: To znaczy, o ile?

Janusz Koper: O 11,8%, mimo że wiemy, że dzisiaj ta inflacja już powyżej 17%.

Do końca października powinniśmy też poznać nową cenę za wywóz odpadów. Rok temu Rybnik podniósł cenę do 31 złotych. Dziś już wiadomo, że w przyszłym roku mieszkańcy zapłacą więcej. Do końca miesiąca ma zostać rozstrzygnięty przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów:

Janusz Koper: Oferty są wyższe niż były w tym roku. Musimy też wziąć pod uwagę, że gospodarka odpadami to też jest pewnego rodzaju działalność, która podlega zarówno inflacji, podwyżkom. Zapowiadane przez rząd bardzo duże podwyżki wypłat dla pracowników powodują, że firmy, które się tym zajmują, też ponoszą coraz wyższe koszty i one są automatycznie przekładane na nas na mieszkańców.

Radio 90: Ile będą płacić rybniczanie w przyszłym roku, jak Pan szacuje?

Janusz Koper: Nie wiem, bo nie jest jeszcze rozstrzygnięty przetarg. Należy się spodziewać, że będzie drożej, mam nadzieję, że nie za bardzo.

Radio 90: Sięgniemy ceny 40 zł za osobę?

Janusz Koper: Myślę, że nie. Aż tak źle nie będzie.

Radio 90: Trójka z przodu?

Janusz Koper: Trójka z przodu.

Cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Januszem Koperem zastępcą prezydenta Rybnika do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj