Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Korfanty” ze świąteczną wizytą u czeskich przyjaciół

Facebook Twitter

ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju w ramach współpracy transgranicznej odwiedził szkołę gastronomiczno-hotelarską w czeskich Šilheřovicach. Uczniowie wspólnie przygotowali tradycyjne przysmaki na świąteczny stół. 

ZS NR 2 od kilkunastu lat współpracuje z czeską szkołą gastronomiczną po drugiej stronie naszej południowej granicy w Šilheřovicach. Adepci sztuki kulinarnej odwiedzają się, aby wymieniać przepisami, a także poznawać kulturę obu krajów. Jest to tym bardziej istotne, ponieważ nasze miasto mocno stawia na współpracę polsko-czeską, na wzajemne poznanie się mieszkańców jednego przecież regionu.

Wizyta naszych uczniów w zaprzyjaźnionej szkole czeskiej, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, miała na celu wspólne przygotowanie wypieków na świąteczny stół. Poznanie tradycji kulinarnych naszych sąsiadów. Ważnym aspektem jest też wzajemne poznanie się młodzieży, wymiana doświadczeń oraz zapoznanie się ze zwyczajami naszych sąsiadów, nawiązanie zwyczajnych ludzkich kontaktów

– mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

Czesi również chętnie współpracują z naszą młodzieżą i mocno stawiają na współpracę ponad granicą, która ma łączyć a nie dzielić.

ZS NR 2 z Jastrzębia to szkoła o ugruntowanych tradycjach gastronomicznych w Waszym regionie. Cenimy sobie współpracę z nią. Wy Polacy, macie wiele ciekawych pomysłów i można się od Was wiele nauczyć. Dlatego bardzo chętnie współpracujemy z „Korfantym”

– podkreślała Dana Volejničkova, dyrektor czeskiej szkoły.

Jastrzębska młodzież wspólnie z czeskimi kolegami przygotowała świąteczne wypieki. Niektóre z nich były dla Polaków niemałym zaskoczeniem.

Nie wiedzieliśmy, że w Czechach jedną z tradycji kulinarnych jest przygotowanie wypieków w postaci diabła. Jak się później dowiedzieliśmy, ma on przypominać ludziom, że jeśli będą prowadzić niegodne życie na ziemi, to nie unikną kary symbolizowanej właśnie przez diabła i piekło

– mówił jeden z uczniów „Korfantego”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj