Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kornowac: Kanalizacja kolejnych sołectw na finiszu

Facebook Twitter

"Kiedy przychodziłem do urzędu 10 lat temu, na pięć sołectw w gminie, skanalizowanych było raptem pół miejscowości Kobyla" – mówi Radiu 90 wójt Kornowaca Grzegorz Niestrój. W ciągu dekady postęp jest znaczący, kończą się bowiem prace kanalizacyjne w dwóch kolejnych miejscowościach Kornowac i Pogrzebień, a w planach jest następna.

Jesienią 2017 rozpoczęły się prace przy pierwszym etapie rozbudowy sieci, wówczas najważniejsze było rozpoczęcie i ukończenie inwestycji wzdłuż drogi wojewódzkiej 935, tak aby nie kolidowało to z zaplanowanym remontem tej trasy. Obecnie kończy się trzeci etap inwestycji.

Grzegorz Niestrój: Kanalizujemy w tym momencie miejscowość Pogrzebień i przygotowujemy się dokumentacyjnie na resztę gminy. Trzeci etap kończymy w listopadzie tego roku, ja myślę, że prace ziemne powinny być zakończone nawet w październiku. Warunki były różne (..). Działki prywatne przy tego typu inwestycjach są największym zagrożeniem, natomiast przy współpracy z mieszkańcami pchamy tą inwestycję do przodu

– mówi wójt Kornowaca. Jak dodaje:

Mieszkańcy na każdym etapie współpracowali z ekipami budującymi siec. Teraz czeka ich przyłączanie do kanalizacji. Tutaj gmina też pomaga.

Grzegorz Niestrój: Przygotowaliśmy dotacje dla naszych mieszkańców, żeby ulżyć im finansowo przy podłączaniu. Na bieżąco spływają wnioski i je realizujemy, mieszkańcy się podłączają i system zafunkcjonował pięknie. Do 1000 złotych można uzyskać dofinansowania przy budowie tego przyłącza.

Rolą projektanta było tak zaprojektowanie sieci, aby jak najwięcej ścieków spływało grawitacyjnie, ale nie wszędzie jest to możliwe z uwagi na ukształtowanie terenu

-dodaje kierownik działu technicznego UG Kornowac:

Gilbert Kramarczyk: A tam, gdzie już nie było możliwości, to się kumulowało parę dróg w jedną całość do najniższego punktu, z tego punktu się wypycha w kierunku najwyższego punktu ścieki. Po wykonaniu kanalizacji faktycznie widzimy tylko te pokrywy, sama robota, wykonywanie kolektorów pochłania tyle pracy i ogromne środki. Kanalizacja sanitarna to jest droga inwestycja, na całość Kornowaca i Pogrzebienia w tej chwili jest to kontrakt, który pozyskaliśmy z NFOŚ to jest 32 miniony po przetagrach.

Łącznie na terenie gminy Kornowac w trzech etapach powstanie sieć kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej o łącznej długości ponad 22 kilometrów. Powstało 5 przepompowni sieciowych i 40 przepompowni przydomowych. Trawa projektowanie kanalizacji sołectwa Rzuchów, w przyszłym roku gmina chce zaprojektować ją dla sołectwa Łańce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2022