Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kornowac: Miliony na OZE dla gmin regionu

Facebook Twitter

Mniejsze koszty eksploatacyjne związane z zaopatrzeniem obiektów w energię elektryczną oraz cieplną, a przede wszystkim mniejsza emisja do atmosfery szkodliwych związków i substancji – taki ma być efekt inwestycji, które już niebawem rozpoczną się w gminie Kornowac.

fot. pixabay

Ta miejscowość jest koordynatorem dużego, bo wartego blisko 22 miliony złotych projektu montażu instalacji Odnawialnych Źródeł Energii.

– Łącznie zrealizowane zostaną 1522 instalacje w Gorzycach, Lubomi, Piekarach Śląskich i w naszej gminie

– mówi Radiu 90 Grzegorz Niestrój, wójt Kornowaca.

Dzięki tym środkom powstanie ponad 1500 instalacji w tych 4 gminach instalacje, fotowoltaiczne o mocy 3 KWP, 5 KWP, kolektory słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę.

Na decyzję o przyznaniu dofinansowania gminy musiały czekać dwa lata, ale się udało. W gminach mają już spis wszystkich zainteresowanych.

Te wszystkie procedury przeprowadziliśmy już w 2017 roku, czyli przed naborem do tego konkursu. Są listy podstawowe, są listy rezerwowe.
Radio 90: Trzeba było długo czekać na tę decyzję, 2, 3 lata mieszkańcy nie zniechęcili się?
Bardzo długo czekaliśmy, mieszkańcy cały czas pytali o to, kiedy ta realizacja nastąpi. Wiadomo, część już we własnym zakresie zrealizowała tego typu instalacje. Natomiast duża część, pyta, czeka i jest przygotowana na to, że ruszymy wreszcie z tą inwestycją.

I jeszcze ważna informacja – jak pisze na swojej stronie Urząd Gminy w Kornowacu, w związku z realizowanym projektem nie ma jeszcze wyłonionego dostawcy instalacji i gmina nie rekomenduje mieszkańcom żadnych wykonawców. Przedstawiciele firm pojawiający się w ostatnim czasie na terenie Kornowaca, nie mają nic wspólnego z Urzędem Gminy. A więcej o tej inwestycji usłyszycie w audycji Eko Patrol Radia 90. W imieniu Jana Baczy, zapraszamy w sobotę po godzinie ósmej.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2020