Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus: Granice zamknięte do 13 kwietnia

Facebook Twitter

Granice zamknięte do 13 kwietnia i dalsze ograniczenia przy przekraczaniu granic. W związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca tego roku wprowadzone zostaną kolejne restrykcje przy przekraczaniu granicy państwowej.

Kontrole na polskich granicach przedłużono do 13 kwietnia, do tego dnia granice mają pozostać zamknięte. Ogłosił to na dzisiejszej konferencji szef MSWiA, Mariusz Kamiński.

Jednocześnie potwierdził, że od piątku (27.03.) wszyscy, którzy przekroczą granicę, będą musieli obowiązkowo poddać się kwarantannie. Dotyczyć to będzie także osób pracujących za granicą- podkreślił minister Kamiński:

Od piątku te osoby, które będą przekraczały granicę polską, które pracują na co dzień po drugiej stronie granicy, będą poddane rygorowi kwarantanny dwutygodniowej. Mają dwa dni Ci obywatele, żeby ustabilizować swoją sytuację zawodową, mogą pozostać po drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater, być może pracodawcy tutaj będą pomocni.

Można też wybrać inne rozwiązanie, dodaje rzecznik wojewody śląskiego, Alina Kucharzewska:

Albo te osoby zdecydują się tutaj wrócić do Polski i drogą mailową napiszą do właściwego sanepidu. Sanepid wystawi również drogą mailową takie zaświadczenie o tym, iż pracownik jest poddany obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. To zaświadczenie pracownik może wysłać swojemu pracodawcy również drogą mailową. My bardzo liczymy na to, że zagraniczni pracodawcy ze zrozumieniem podejdą i zaaprobują takie zaświadczenie. Sytuacja jest bezprecedensowa, nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji, więc liczymy na pełne zrozumienie ze strony pracodawców.

Jak dodaje minister Kamiński, rząd zdaje sobie sprawę, że wprowadzone obostrzenia to duże utrudnienia, ale jak mówi…

Musimy zaostrzyć pewne rygory sanitarne, nie możemy dopuścić, żeby zwłaszcza z krajów, gdzie ten poziom zakażeń jest wyższy niż w naszym kraju, żeby był swobodny przepływ obywateli. Od piątku tego rodzaju rygory zostają wprowadzone. Tylko do piątku osoby pracujące po drugiej stronie granicy, mogą tę granicę swobodnie przekraczać.

Zaostrzone przepisy będą ogromnym problemem dla wielu mieszkańców regionu. Bardzo dużo osób pracuje w kopalniach czy innego rodzaju zakładach po czeskiej stronie granicy. Teraz będą musieli wybrać między pracą a pozostaniem w domu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021