Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus: Kontrole na całej granicy z Czechami i Niemcami, zwiększone patrole policji w miastach

Facebook Twitter

Zgodnie z zapowiedzią popołudniu rozpoczęły się kontrole autokarów wjeżdżających do Polski. Już teraz można ich się spodziewać na autostradzie A1. Wkrótce mają być na całej granicy z Czechami i Niemcami.

Rozmawialiśmy z wojewodą śląskim, Jarosławem Wieczorkiem:

Zostały uruchomione punkty kontroli sanitarnej. Te punkty mają przede wszystkim na celu kontrolę temperatury, kontrolę sanitarną wszystkich przejeżdżających drogą autostradową. Mówimy tutaj przede wszystkim o autokarach oraz o busach od 9 osób. Naszym zadaniem jest, aby wszystkie te wjeżdżające osoby były skontrolowane pod kątem temperatury. W sytuacji, kiedy taka temperatura się może pojawić, ta osoba jest odosobniona i dalsze służby postępują zgodnie z procedurami. Co warto powiedzieć to jest zbieranie informacji od wszystkich, którzy znajdują się na pokładzie busa tak, abyśmy mogli w trybie błyskawicznym, natychmiastowym zebrać te dane, żeby w razie, gdyby był przypadek potwierdzony na terenie województwa czy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, wówczas jesteśmy w stanie ustalić wszystkich współpodróżnych w trybie nagłym i objąć ich natychmiastową kwarantanną.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Kontrole przeprowadza straż graniczna oraz policja. Mówi komendant wojewódzki policji w Katowicach Krzysztof Justyński:

Do działań na terenie województwa śląskiego włącza się także śląska policja. Dedykowani do takiego rodzaju prac zostali policjanci specjalnie wyposażeni, przygotowani do pracy w tego rodzaju miejscach. Oprócz tego w Komendzie Wojewódzkiej Policji utworzyłem specjalny zespół policjantów, którzy całodobowo mają zapewnić obsługę wszystkich służb, które potrzebują pomocy policyjnej. Takich ustaleń może być dużo, gwarantujemy, że będziemy 24h/dobę pracować, również część z państwa może się liczyć z tym, że na ulicach miast, zwłaszcza na drogach, na głównych szlakach komunikacyjnych w najbliższych dniach pojawi się dużo więcej policjantów, którzy będą m. in. patrolować drogi dojazdowe, zwłaszcza te na kierunkach zagranicznych, ale również policjanci będą bardziej aktywni w miejscach pełnienia służby tam, gdzie są duże miejsca zmiany środków transportu: autobusy, pociągi, dworce kolejowe po to, abyśmy w miarę szybko i sprawnie identyfikowali pojazdy czy osoby, które  w danym momencie pojawią się na terenie Polski.

Wszystko o koronawirusie na naszym portalu:  TUTAJ.

Najczęściej czytane:

Koronawirus: Pusta szkoła w Rybniku-Popielowie

Koronawirus w Rybniku? Odwołują imprezy, zamykają szkoły

Koronawius: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o chorobie [WIDEO]

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj