Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus w regionie. Jak wygląda sytuacja?

Facebook Twitter

Czwartek (29.10.) to 1994 nowe zachorowania na Covid-19 w województwie śląskim. Jak informuje biuro prasowe Urzędu Wojewódzkiego, pochodzą one przede wszystkim z tzw. ognisk rozproszonych, które dziś już znajdują się w całym województwie, bądź z kontaktów z osobami dodatnimi.

Ognisko zachorowań potwierdzono w Ośrodku Leczniczo – Rehabilitacyjnym w Górkach Wielkich (gm. Brenna). Zakażonych zostało 9 pacjentów i 7 pracowników Ośrodka, u których podczas przeprowadzonych w zeszłym tygodniu badaniach przesiewowych wykryto Covid-19.

Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia pacjenci, którzy nie będą wymagać stałej opieki medycznej i ich stan zdrowia będzie dobry, mają trafiać do izolatorium. W Śląskiem funkcjonują 2 takie obiekty: w Ustroniu i Istebnej zapewniając łącznie 260 miejsc, z czego zajętych jest na dzisiaj 100. Dzięki propozycji wsparcia ze strony Uzdrowiska Ustroń, baza izolatorium może zwiększyć się nawet do 800 miejsc i w tej chwili trwają uzgodnienia w tej kwestii ze śląskim oddziałem NFZ.

Nowe zidentyfikowane ognisko pojawiło się w DPS w Rudzie Śląskiej, w którym na 172 osoby niestety 84 mieszkańców i 47 pracowników ma wynik dodatni. Wirus pojawił się także w domu pomocy społecznej, prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek w Częstochowie. Tutaj choruje blisko 70 z 84 wszystkich osób, które tam przebywały.

Śląskie laboratoria wykonały w ostatniej dobie blisko 12 tys. badań pobranych próbek od mieszkańców. Wzrosła liczba punktów pobrań wymazów w województwie śląskim, których obecnie jest już 51. W ostatnich dniach powstały punkty przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz w Częstochowie. Zwiększyła się także liczba tzw. wymazobusów – jest już ich 31 i są przeznaczone są przede wszystkim dla osób starszych i schorowanych, które nie są w stanie samodzielnie dostać się do punktu drive-thru.

fot.K.Kesten/ rybnik.eu

Systematycznie wzrasta baza tzw. łóżek covidowych, których obecnie jest już 1766. Miejsca takie, dzięki zaangażowaniu i determinacji dyrekcji oraz samorządu, uruchamia m.in. szpital miejski w Chorzowie czy w Mysłowicach. Niestety przybywa także liczba osób, które wymagają hospitalizacji, stąd nadal pracujemy nad tworzeniem kolejnych miejsc, m.in. w Rudzie Śląskiej przygotowywane są miejsca dla ciężarnych zakażonych mieszkanek, w razie zagrożenia zdrowia i życia.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj