Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koronawirus. Walczymy z nim od roku. Jakie były początki w regionie?

Facebook Twitter

4 marca minął rok od stwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. 8 marca potwierdzono pierwszy przypadek zachorowania na Śląsku. Był to 69-letni rybniczanin, który był na nartach we Włoszech. Wrócił stamtąd autokarem tydzień wcześniej z grupą kilkudziesięciu osób. Tym samym wirus z dalekich Chin pojawił się w regionie.

Już końcem stycznia na naszej stronie i w serwisach informacyjnych Radia 90 opisywaliśmy problemy z dostępem do maseczek. Wiele osób z obawy przed zarażeniem się wirusami pytało o nie farmaceutów. Zainteresowanie wzrosło po wykryciu epidemii koronawirusem w Chinach i informacjach o pierwszych chorych w Europie.

W szpitalach w regionie zaostrzono procedury, wprowadzono zakaz odwiedzin chorych.

Zaczęto odwoływać pierwsze wydarzenia kulturalne i sportowe.

Mecz Jastrzębskiego Węgla z Trentino Itas przesunięty! Przed południem informowaliśmy was, że Jastrzębski Węgiel nie pojedzie na mecz do Włoch i przegra walkowerem czwartkowe (5.03.) spotkanie Ligi Mistrzów z Itasem Trentino. Władze klubu postanowiły nie ryzykować zdrowia zawodników w związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa.

W niektórych miastach przeprowadzano dezynfekcję w komunikacji miejskiej.

Pojazdy będą czyszczone codziennie, a dezynfekcja przeprowadzana będzie ze szczególną dokładnością. Takie są zalecenia Międzygminnego Związku Komunikacyjnego w Jastrzębiu, w związku z koronawirusem.

W niedzielę 8 marca 2020 w regionie zdiagnozowano pierwszy przypadek osoby chorej na koronawirusa.

Informację potwierdza Ministerstwo Zdrowia. W szpitalu w Raciborzu przebywa mężczyzna „w sile wieku”- jak podało Ministerstwo Zdrowia, wrócił do Polski z Włoch. Podróżował autokarem. Wojewoda śląski potwierdził, że to mieszkaniec Rybnika.

Po kilku godzinach pojawiły się następne przypadki.

W poniedziałkowy (09.03.) poranek zamknięto dwie szkoły w Rybniku.

Jak poinformował o poranku Urząd Miasta w Rybniku, w związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem zawieszone zostały zajęcia w dwóch rybnickich szkołach: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej.

Część krajów zawiesiła połączenia lotnicze, na niektórych granicach przywrócono kontrole. 9 marca po południu wprowadzono kontrole sanitarne na granicy polsko – czeskiej.

Kolejne dni i kolejne przypadki chorych osób.

Trzy nowe przypadki koronawirusa w Polsce, dwa – w Cieszynie. Takie informacje przekazał minister zdrowia.

Od poniedziałku (16.03.) zamknięte w Polsce są wszystkie uczelnie, szkoły, przedszkola, żłobki. Od czwartku (12.03.) zawieszona zostaje działalność teatrów, kin czy muzeów. To decyzja rządu.

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej każdy górnik, który przyjdzie do pracy, będzie miał mierzoną temperaturę.

Pierwsze osoby i ich rodziny zostają skierowani na kwarantannę.

Telefon z Sanepidu – proszę zostać w domu, przez dwa tygodnie przechodzicie kwarantannę. W samym Cieszynie dotyka to obecnie 52 osoby, w całym powiecie cieszyńskim 115 osób nie może wychodzić z domów.

Obostrzenia także u naszych południowych sąsiadów. 12 marca Czesi wprowadzili na terenie kraju 30-dniowy stan wyjątkowy

Tymczasem w Polsce zapadają decyzje o przekształceniu szpitali w szpitale zakaźne. Powstają jednoimienne placówki, które leczyć mają tylko chorych na koronawirusa.

13 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

To zaledwie kilka wiadomości z pierwszych dni pandemii. Kilka wybranych, spośród tysięcy, które przygotowaliśmy dla Was. Na bieżąco relacjonowaliśmy to, co działo się w regionie, na granicach, w miastach. Jak reagował samorząd, jak władze centralne.

Wszystkie wiadomości na temat koronawirusa znajdziecie pod TYM linkiem.

Podzielcie się z nami Waszymi opiniami, jak Wy przeżyliście ten rok, z jakimi obawami, ale i nadziejami? Rok w pandemii. Jaki był?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 marca 2023