Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Korzystasz ze sprzętów wodnych? Skutery, kajaki? Sprawdź, jak zmieniły się przepisy!

Facebook Twitter

Czy nad wodą będzie bezpieczniej? Z końcem czerwca weszły w życie nowe przepisy dotyczące wszystkich, którzy na wodzie korzystają ze sprzętów pływających. Tym razem chodzi o sprzęt niemechaniczny czyli na przykład: kajaki, pontony, rowery wodne a nawet materace.

Zmiany dotyczą także osób kierujących żaglówkami i łódkami. Teraz – zgodnie ze znowelizowaną ustawą o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych – osoba korzystająca z takiego sprzętu, która wcześniej „nie wylewała za kołnierz” musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Dotychczas mogła mieć we krwi 0,5 promila alkoholu, teraz ten limit zmniejszono do 0,2 promila. Prawo idzie w dobrym kierunku – komentuje Bosman klubu Koga Kotwica z Rybnika, Jerzy Zimoń:

Dodajmy, że każdemu kto pływa będąc pod wpływem alkoholu na wspomnianym sprzęcie niemechanicznym grozi wysoka grzywna. Takie osoby pokryją także koszty, w przypadku gdy ich kajak czy rower wodny którym pływali, będzie musiał zostać odholowany. Pijana osoba w kajaku, rowerze wodnym czy na żaglówce – to się zdarza – mówią naszemu reporterowi mieszkańcy regionu wypoczywający nad rybnickim zalewem:

Dlatego zmiany w przepisach są dobre – komentują mieszkańcy regionu:

Przypomnijmy, że nie zmieniają się przepisy dotyczące osób będących pod wpływem alkoholu a kierujących pojazdami napędzanymi silnikiem na wodzie, takimi jak skuter wodny, motorówka, łódź czy żaglówka wyposażona w taki napęd. Tu limit alkoholu we krwi to nadal 0,2 promila. Takim osobom oprócz mandatu grozi utrata patentów.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021