Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Wielkanoc w czasie pandemii. Kościoły w Wielkim Tygodniu są otwarte, ale są limity

Facebook Twitter

Przed nami kolejna Wielkanoc w czasie pandemii. W Kościele katolickim właśnie rozpoczął się Wielki Tydzień. Świątynie są otwarte, choć zmieniły się limity osób mogących brać udział w nabożeństwach.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Parafie w regionie stosują się do zaleceń arcybiskupa katowickiego, ale też rządu w zakresie przestrzegania obowiązujących zasad. A to przede wszystkim reguła 1 osoby na 20 metrów kwadratowych.

Ks.. Tomasz Wojtal: Proboszczowie są zobligowani do bezwzględnego przestrzegania obowiązujących przepisów sanitarnych, koniecznym jest regularne przypominanie o obowiązku zakrywania ust i nosa, a także zachowywania właściwego dystansu pomiędzy osobami. Zaleca się wyznaczenie w ławkach miejsc siedzących aby wymagana odległość była zachowana. Wprowadzony limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych oznacza, że nie wszyscy będą mogli fizycznie uczestniczyć w liturgii w kościele, część na pewno będzie miała pozostać na zewnątrz, prosimy o to zrozumienie, szczególnie na Górnym Śląsku sytuacja epidemiczna wydaje się bardzo poważna i niebezpieczna.

-przypomina rzecznik Archidiecezji Katowickiej i dodaje, że w ciągu dnia kościoły będą otwarte:

Ks.. Tomasz Wojtal: Wierni, którzy nie będą mogli wziąć udziału w Mszach Świętych i Nabożeństwach, będą mogli nawiedzić kościół na indywidualną modlitwę i adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zachęcamy także do modlitwy w „Kościołach Domowych” – w rodzinach. Pomimo wprowadzonych obostrzeń, warto świadomie przeżyć ten czas. To prawda, że dla niektórych obchód tegorocznych świąt przybierze trochę inną formę, to jednak pamiętajmy, że treść przeżywanych uroczystości pozostaje niezmienna. Warto skoncentrować się właśnie na tej treści, paradoksalnie ten brak fizycznej możliwości uczestniczenia w liturgii może okazać się dla nas szansą, aby jeszcze lepiej uświadomić sobie wartość sprawowanych sakramentów.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Katowickiej

Ważna jest wciąż dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Nabożeństwa są transmitowane w telewizji, radiu i internecie. Komunię Świętą powinno się przyjmować na rękę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj