Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kraina Górnej Odry. Na tydzień przed wielkim festiwalem spoglądamy na mapę. Sprawdź program

Facebook Twitter

19 miejsc z koncertami, imprezami sportowymi czy spektaklami. II Festiwal Górnej Odry odbędzie się w naszym regionie na start wakacji, to weekend od 24 do 26 czerwca. To najmłodsza marka turystyczna naszego województwa.

Fot. Subregion Zachodni

Kraina Górnej Odry to obszar terenów rolniczych, lasów i wód zlokalizowany w Polsce, w południowo-zachodniej części województwa śląskiego, na pograniczu z Republiką Czeską i województwem opolskim. Obejmuje ona powiaty: rybnicki, raciborski, wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu: Rybnik, Żory i Jastrzębie Zdrój. W tym obszarze Odra i jej dopływy: Olza, Szotkówka, Psina, Ruda i Bierawka – niczym krwiobieg dłoni, położonej na mapie – wyznaczają jej terytorialny zasięg i łączą poszczególne części składowe.

– czytamy na stronie krainagornejodry.travel:

Z punktu widzenia geograficznego to zlewnia Górnej Odry z Kotliną Kozielską, Płaskowyżem Rybnickim i Płaskowyżem Głubczyckim. Górna Odra hydrograficznie zaczyna się od źródeł na Fidluv Kopcu w Górach Oderskich w Republice Czeskiej i sięga do Kędzierzyna-Koźla (kolejne odcinki to Odra Środkowa i Dolna). Z historycznego punktu widzenia to obszar dawnego księstwa raciborskiego i wyodrębnionych z niego w późniejszym okresie – Rybnickiego Państwa Stanowego i Wodzisławskiego Państwa Stanowego.

To najmłodsza marka turystyczna w województwie śląskim, nazwę przyjęto w grudniu 2019 roku, większości z naszych słuchaczy nazwa się podobała:

Propozycji nazw było bardzo dużo, pojawiły się takie jak np. „Zielony Śląsk”, „Tukej Śląsk”, „Śląska Jedynka” czy „Zachodnia Brama Śląska”. Eksperci podkreślali, że marka turystyczna musi się wyróżniać, no i musi się kojarzyć – najlepiej z miejscem geograficznym. Tak jak – nie szukając daleko- Beskidy czy Jura Krakowska- Częstochowska. U nas ma być „Kraina Górnej Odry”.

Festiwal Górnej Odry odbędzie się po raz drugi. Już 24-26 czerwca odbędzie się zabawa na terenie Rybnika, Żor, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Chałupek i Turza! Motywem przewodnim jest – jak sama nazwa wskazuje – rzeka Odra, która swój bieg w naszym kraju zaczyna właśnie w Krainie Górnej Odry.

Na trzy dni festiwalu przygotowano łącznie ponad 130 atrakcji w 19 lokalizacjach. W jego skład weszły kluczowe w tej części województwa imprezy o tematyce wodnej, takie jak XXII Pływadła, ale również zupełnie nowe wydarzenia – regaty na Zalewie Rybnickim, wyścigi smoczych łodzi, czy spektakle na wodzie, spływy kajakowe, stanowiska do gier rekreacyjnych, konkurs na browarmistrza, off road, biesiadę żeglarską, szanty, pokazy i zabawy z deskami SUP, i wiele wiele innych ciekawych i niezwykle emocjonujących atrakcji!

Finał Festiwalu Górnej Odry odbędzie 26 czerwca się w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku, która jest industrialnym sercem Krainy Górnej Odry. Podczas finału zaplanowano mnóstwo atrakcji, wystąpią m.in. Molly Malone’s, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk (w pełnym składzie), Krzysztof Respondek i goście, Rafał Kozik & Przyjaciele, DJ SIMON BIZON przy industrialnym laser show oraz gwiazda wieczoru- Smolasty.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj