Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kredyt mieszkaniowy – jak wybrać najlepszy? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Kupno mieszkania to jeden z największych wydatków, jakie czekają nas w życiu. Jest to długoterminowe zobowiązanie finansowe, które spłacamy przez cały okres aktywności zawodowej. Dlatego warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania najbardziej optymalnej oferty kredytu hipotecznego. Wbrew pozorom nie jest to wcale skomplikowane zadanie, a do jego wykonania można wykorzystać darmową porównywarkę internetową.

Kredyt mieszkaniowy – od czego zacząć?

Przed wyborem konkretnej oferty kredytowej, warto najpierw zorientować się w cenach mieszkań na konkretnym rynku nieruchomości. Parametry mieszkania, które wpływają na jego cenę to w szczególności:

  • lokalizacja – im bliżej centrum dużego miasta, tym nieruchomość będzie droższa;
  • skomunikowanie z innymi częściami miasta – nieruchomości przy dużych węzłach komunikacyjnych, osiągają stosunkowo wysokie ceny;
  • standard samej nieruchomości;
  • powierzchnia nieruchomości – tu warto zapytać sprzedającego, czy cena obejmuje także miejsce postojowe lub komórkę lokatorską;
  • zainteresowanie konkretną ofertą – może zdarzyć się tak, że duże zainteresowanie konkretną nieruchomością może spowodować wzrost jej ceny.

Warto mieć także na uwadze, że cena wyjściowa jest najczęściej ceną, która podlega negocjacji. Zwyczajowo można tę cenę obniżyć o 10%, a niekiedy nawet o 20%. Przed określeniem ostatecznej kwoty kredytu mieszkaniowego, jakiej będziemy potrzebować, dobrym pomysłem jest zorientowanie się także w cenach wykończenia mieszkania. Dotyczy to szczególnie mieszkań w stanie deweloperskim lub z rynku wtórnego do generalnego remontu.

Przed rozpoczęciem starań o uzyskanie kredytu hipotecznego, warto zadbać o swoją historię w bazie BIK. W tym celu należy bezwzględnie spłacić wszelkie przeterminowane zobowiązania finansowe, a pozostałe regulować zgodnie z terminami płatności kolejnych rat.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty przygotować?

Kredyt mieszkaniowy, to poważne zobowiązanie finansowe. Dlatego żaden bank nie udzieli takiego kredytu na podstawie samego tylko dowodu osobistego i pobieżnej weryfikacji sytuacji finansowej potencjalnego klienta w bazie BIK. Konkretne wykaz dokumentów jest podany w konkretnej ofercie kredytowej lub można taką informację uzyskać od doradcy finansowego lub pracownika wybranego banku. Zazwyczaj są:

  • potwierdzenie faktu stałego uzyskiwania dochodów – w przypadku etatu będzie to stosowne zaświadczenie od pracodawcy wraz z wysokością wszystkich składników wynagrodzenia;
  • wyciąg z konta bankowego za okres od pół roku do roku – ma to na celu analizę wydatków potencjalnego klienta i potwierdzenie faktu, że będzie on w stanie spłacać kredyt hipoteczny.

Zapisy w bazie BIK są weryfikowane na wniosek konkretnego banku za zgodą potencjalnego klienta. Po uzyskaniu kredytu konieczne jest przedłożenie szeregu dokumentów, potwierdzających jego zabezpieczenie na zakupionej nieruchomości. Warto także pamiętać, że większość banków wymaga przeprowadzenia prac wykończeniowych w mieszkaniu bezpośrednio po jego odbiorze. Prace te obejmują przygotowanie ścian do malowania, położenie podłóg oraz przygotowanie łazienki do pełnego korzystania z tego pomieszczenia. Bank ma prawo przeprowadzić kontrolę nieruchomości w tym zakresie. W razie braku spełnienia tego warunku, marża banku może ulec zwiększeniu.

Kredyt mieszkaniowy – gdzie szukać ofert kredytowych?

Gdzie znaleźć najlepsze kredyty hipoteczne? Odpowiedź na to pytanie jest jest jednoznaczna – https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Dla każdego pojęcie to może bowiem oznaczać coś zupełnie innego. Z tego względu warto korzystać z rozbudowanych porównywarek i wyszukiwarek kredytowych, dostępnych zupełnie za darmo online. Dzięki nim można zorientować się nie tylko, na kredyt w jakiej wysokości mamy szansę, ale także jakie dodatkowe koszty są związane z konkretną ofertą kredytu mieszkaniowego. Podstawowe parametry, jakie wpisujemy w takiej wyszukiwarce, to przede wszystkim kwota kredytu, jaki chcemy zaciągnąć, kwota posiadanego wkładu własnego oraz na ile lat kredyt hipoteczny ma zostać przyznany. Im więcej lat, tym rata będzie niższa, ale jednocześnie zapłacimy większe odsetki. Obecnie praktycznie każdy kredyt można spłacić wcześniej, także kredyt mieszkaniowy. Zazwyczaj jednak obowiązuje okres karencji, czyli np. przez pierwsze 3 miesiące kredytowanie, nie można spłacić całości zadłużenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024