Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Król w Radiu 90: W 2021 roku z powodu pandemii upadło kilkudziesięciu przedsiębiorców z subregionu zachodniego

Facebook Twitter

"W mijającym roku kilkudziesięciu przedsiębiorców z subregionu z powodu pandemii zamknęło swoje biznesy. Były jednak i spektakularne przebranżowienia, gdy kosmetyczka została spawaczem" - mówiła w porannej rozmowie w Radio 90 Gabriela Król prezes Żorskiej Izby Gospodarczej.

Rok 2021 upłynął pod znakiem lockdownu i to on w wielu przypadkach doprowadził do bankructwa:

Gabriela Król: Jeżeli chodzi o te małe usługi, czyli fryzjerstwo, małe sklepiki, czy tego typu działalności to wiemy o co najmniej kilkudziesięciu z subregionu zachodniego województwa śląskiego, którzy niestety musieli zamknąć swoje biznesy z uwagi na pandemię. (…) Jest to liczba ogromna. Przechadzając się po żorskiej starówce każdy może zobaczyć, ile małych sklepików zostało zamkniętych.

Z rządowej tarczy antykryzysowej skorzystało blisko 90% przedsiębiorstw. Niestety, jak mówi poranny gość Radia 90, nie była ona doskonała i ta pomoc często nie trafiała tam gdzie powinna. Pandemia pokazała również słabości przedsiębiorców, choć w niektórych przypadkach umożliwiła skuteczne przebranżowienie:

Gabriela Król: Pandemia obnażyła niedoskonałości przedsiębiorców i ich słabości. Niestety nie było zapasu, tej górki, którą przedsiębiorca mieć powinien, na 3-6 miesięcy. Niektórzy, chociażby w gastronomii, hotelarstwie, im nawet ta górka nie wystarczyła, bo u nich lockdown trwał o niebo dłużej.

Radio 90: Zna Pani takie spektakularne przykłady przebranżowienia?

Gabriela Król: Słyszałam, (…) że Pani, która była kosmetyczką, zrobiła kurs spawacza i pracuje jako spawacz.

Rok 2021 kończy się z rekordową inflacją i zapowiedzią gigantycznych podwyżek cen gazu i energii. W przyszłym roku na przedsiębiorców czekają również zmiany podatkowe Polskiego Ładu.

To wszystko sprawia, że rok 2022 będzie rokiem eksperymentu

– mówi prezes:

Gabriela Król: Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że 2022 rok nie będzie łatwiejszy dla przedsiębiorców i pracodawców. Biorąc pod uwagę, że podstawą działania każdego biznesu jest stabilność, tej stabilności oczekiwać nie możemy. Jest wiele zmiennych, niepewności, zaczynając od Polskiego Ładu, co budzi większą grozę, zostaje ona wprowadzona w ogromnym pośpiechu. Nie dano przedsiębiorcom szans na dostosowanie się do tych zmian. Rok 2022 będzie rokiem eksperymentów, a one nie są dobre jeżeli chodzi o działalność gospodarczą.

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z Gabrielą Król prezes Żorskiej Izby Gospodarczej do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj