Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Krótki dystans z wielkim przesłaniem”. Bieg po Nowe Życie znów w Wiśle! Będzie też sztafeta Radia 90

Facebook Twitter

To będzie 20. edycja Biegu po Nowe Życie. W przyszłą sobotę (14.05.) w Wiśle spotkają się osoby po przeszczepieniu, które w sztafetowym marszu nordic walking przejdą wspólnie ze znanymi osobami ze świata filmu, teatru, estrady, sportu i mediów. Symboliczny kilometr przemierzy także sztafeta Radia 90 z numerem 90!

mat. prasowe

Jak mówią organizatorzy:

To krótki dystans z wielkim przesłaniem, wsparcie idei świadomego dawstwa narządów.

W 20. Biegu po Nowe Życie w Wiśle weźmie udział ponad 80 osób po przeszczepieniu. Ambasadorem i współtwórcą wydarzenia jest Przemysław Saleta, były sportowiec, kickbokser i bokser wagi ciężkiej:

To miała być jednorazowa inicjatywa, mieliśmy się po prostu spotkać jeden raz i zwrócić uwagę na problem. Problem niewystarczającej liczby narządów do przeszczepień. Teraz jesteśmy razem 11 lat, i cieszymy się na 20 spotkanie. To jest wielka wartość Biegu po Nowe Życie, który cały czas niesie ważny przekaz, walczy z mitami dotyczącymi transplantacji narządów, edukuje i uświadamia

– cieszy się Przemysław Saleta – ambasador i współtwórca wydarzenia.

Formuły biegu nie modyfikujemy zgodnie z zasadą „sprawdzonego się nie zmienia”. Mamy natomiast „mocną” zmianę w programie

– zaznacza Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie:

Postanowiliśmy, że 20. Bieg po Nowe Życie rozpocznie się o 15:00, czyli trzy godziny później niż zwykle. Dlaczego? Liczymy, że popołudniową porą jeszcze więcej kibiców przyjdzie zobaczyć nasze wydarzenie

– mówi Pilarz.

Nie po raz pierwszy na trasie spotkamy Mariusza Mroziewicza, którzy przeszedł transplantację serca w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Gala Polskiej Transplantologii „Drugie życie”

Powraca też Gala Polskiej Transplantologii „Drugie Życie”. Na dzień przed Biegiem po Nowe Życie wyróżnienia zostaną wręczone po raz siódmy. W piątek (13.05.) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle zostaną uhonorowane osoby i instytucje, które zdaniem kapituły nagród szczególnie zasłużyły się dla polskiej medycyny transplantacyjnej. Podczas Gali odbywającej się tradycyjnie dzień przed Biegiem po Nowe Życie na scenie pojawią się nagrodzeni w sześciu kategoriach: Osobowość polskiej transplantologii, Aktywni dla transplantacji, Media o transplantacji, Aktywni po transplantacji oraz Rok w polskiej transplantacji. Zostanie także wręczona nagroda specjalna Biegu po Nowe Życie. Już po raz szósty wyróżnienia przygotował jeden z najwybitniejszych polskich artystów-grafików Andrzej Pągowski.

mat. prasowe

Nagrody „Drugiego Życia” w minionych latach otrzymali między innymi nieżyjący już prof. Marian Zembala – kardiochirurg, jeden z pionierów polskiej transplantologii i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, prof. Adam Maciejewski – jeden z najwybitniejszych na świecie chirurgów rekonstrukcyjnych i mikro naczyniowych, który przeprowadził pierwszą w Polsce operację przeszczepienia twarzy, oraz prof. Wiesław Jędrzejczak, który jako pierwszy w Polsce dokonał udanych przeszczepów szpiku kostnego.

Gala jest ważną częścią Biegu po Nowe Życie, a Bieg po Nowe Życie jako całość ważną częścią Wisły

– mówi burmistrz miasta Tomasz Bujok:

Wydarzenie na trwałe wrosło w krajobraz miasta, jego idee są nam bliskie i nie wyobrażam sobie, by mogło odbywać się gdzie indziej. To przecież u nas wszystko się zaczęło.

Jedną z osób po przeszczepieniu, która wystartuje w Wiśle jest Tomasz Zieliński

Można go nazwać „weteranem” Biegu po Nowe Życie. W 2000 roku dowiedział się, że ma marskość wątroby spowodowaną wirusem żółtaczki. Okazało się, że jedynym ratunkiem dla niego jest transplantacja wątroby. Został umieszczony na aktywnej liście osób oczekujących na przeszczep. W 2011 roku przeszedł transplantację wątroby. Przed zabiegiem jego stan był taki, jakby miał 90 lat, męczył się po kilkunastu krokach. Po przeszczepieniu po 6 tygodniach wrócił do normalnego życia, jako pierwszy Polak z przeszczepioną wątrobą pokonał maraton.
20.

Bieg po Nowe Życie rozpocznie się w przyszłą sobotę (14.05.) o godz. 15:00 na rynku w Wiśle.

Zobacz zdjęcia z poprzednich edycji:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022