Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krótkie badanie – długie życie. Lekarze przypominają o diagnostyce

Facebook Twitter

Badajmy się zanim będzie za późno – powtarzają lekarze. Wczoraj – 29 maja – obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. „Nadal zdarza się, że strach i wstyd biorą górę nad racjonalnością. Gdy mówię pacjentowi, że konieczna jest kolonoskopia to słyszę „nie” - mówi dr Dariusz Lupa, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Kolonoskopia czyli badanie umożliwiające zobrazowanie jelita grubego, to najlepsza metoda wykrywania nowotworu na etapie, gdy jest on wyleczalny, ale nie daje jeszcze objawów. Wśród pacjentów wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, są przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu, cierpieniu, upokorzeniu. Zwykle po wykonaniu całej procedury okazuje się, że te obawy były przesadzone.

Dysponujemy możliwościami przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu, pacjent jest monitorowany stale, bezpieczny, a stres staramy się ograniczyć do minimum. Do tego niezwykle ważne jest zachowanie dyskrecji oraz pozytywne nastawienie personelu medycznego

– przypomina dr Małgorzata Błaszczyńska, gastroenterolog, dyrektor medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Nowotworom układu pokarmowego często sami „pomagamy” – naszym stylem życia, fatalną dietą, brakiem ruchu, otyłością, używkami.

Gdy byłem na początku zawodowej drogi, jeden z kolegów poprosił mnie, abym zbadał jego ojca. Przyjąłem tego pana, ale musiałem stoczyć batalię, aby zgodził się na badanie. Po wielu rozmowach – wreszcie wyraził zgodę. Przeszedł operację, wszystko skończyło się pomyślnie i żył jeszcze wiele lat. Dziś wiem, że to, co wtedy udało się „wywalczyć” uratowało mu życie

– mówi dr Dariusz Lupa ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach i jak przypomina –

Trzeba zdać sobie sprawę, że stres, który powodują badania profilaktyczne, nie może nas „blokować” i sprawiać, że zaczynamy unikać tego tematu. To bardzo złe podejście zwłaszcza, że w ramach badań przesiewowych możemy korzystać z kolonoskopii.

Po 45 roku życia naprawdę warto wybrać się do gastroenterologa, przyjrzeć się swojej diecie, zastanowić się nad aktywnością fizyczną, wolną redukcją masy ciała. To naprawdę może przynieść duże korzyści.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024