Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krótsza izolacja, brak kwarantanny dla osób z kontaktu

Facebook Twitter

Od wtorku izolacja domowa osób, u których wykryto zakażenie wirusem SARS-CoV-2, skrócona została do 7 dni. Liczona jest teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie od otrzymania jego wyniku.

Tych zmian ostatnio było kilka, najważniejsze to w minionym tygodniu zniesiono obowiązkową kwarantannę dla osób z kontaktu. Kilkadziesiąt tysięcy osób w skali kraju otrzymało przepustkę na wyjście z domu. Do tej pory okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie trwał 7 dni. Od piątku (11.02.) taka kwarantanna w ogóle nie jest nakładania. Co do izolacji to od dzisiaj (15.02.) u osób, u których wykryto zakażenie, zostaje skrócona ona z 10 do 7 dni.

Dodatkowo izolacja w warunkach domowych liczona będzie teraz od momentu wykonania testu diagnostycznego, a nie jak do tej pory – od daty uzyskania pierwszego dodatniego testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił porady (teleporady lub w domu pacjenta) może przedłużyć okres izolacji, ale nie wcześniej niż w szóstej dobie od momentu wykonania testu diagnostycznego.

Zgodnie z nowymi przepisami pozostawiono obowiązek odbywania kwarantanny przez osoby mieszkające z osobą skierowaną do izolacji. Obowiązkowa kwarantanna dla domownika kończy się wraz z końcem izolacji albo w momencie wprowadzenia do systemu informatycznego negatywnego wyniku testu diagnostycznego wykonanego przez domownika.

Obowiązku kwarantanny nie wymaga się do osoby, która w okresie nie dłuższym niż 30 dni przed dniem wprowadzenia do systemu pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 zakończyła izolację, izolację w warunkach domowych lub hospitalizację.

Izolacja domowa to odosobnienie osoby, która otrzymała pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-CoV-2 i nie została skierowana do izolatorium lub hospitalizowana.

Jak sytuacja wygląda w regionie? Ile osób przebywa na kwarantannie? W powiecie rybnickim na to 542 osoby, w samym Rybniku 889. Powiat raciborski – 785 osób, cieszyński – 1325, a powiat wodzisławski – 1032 osób. Jastrzębie-Zdrój tutaj na kwarantannie przebywają 569 osób a w Żorach 492.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lipca 2022