Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kryzys w branży górniczej nie oszczędził również czeskich kopalń. Będą zwolnienia, pracę stracą także Polacy

Facebook Twitter

Mówiliśmy w Radiu 90, że Czeski OKD, spółka, która wydobywa za naszą południową granica węgiel planuje zwolnienia. Mają one dotknąć także pracujących u naszych południowych sąsiadów polskich górników.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy jest bardzo trudna – mówi Radiu 90, rzecznik prasowy OKD, Ivo Čelechovský:

Obecnie toczą się rozmowy pomiędzy właścicielami OKD i czeskim rządem na temat przyszłości górnictwa w Czechach. Są one bardzo trudne, wiemy, że mają zakończyć się w połowie kwietnia – dodaje Ivo Čelechovský. Spółka nie czekając na ich wynik sama wprowadza już program restrukturyzacyjny w kopalniach:

To duży problem także dla mieszkańców naszego regionu, z których wielu pracuje w czeskich kopalniach tuż za nasza południową granicą. Spółka OKD wydobywająca węgiel w trzech kopalniach w rejonie Karwiny zaczęła wprowadzać już program restrukturyzacyjny. Oznacza to zwolnienia pracowników – mówi rzecznik prasowy OKD, Ivo Čelechovský:

Dodajmy, to około 750 osób, w tej grupie na pewno znajdzie się wielu naszych obywateli. Przypomnijmy, OKD zatrudnia blisko 100 pracowników z Polski. Pozostali Polacy, ponad 2 tysiące osób – głównie mieszkańców naszego regionu – pracuje w czeskich firmach świadczących usługi na rzecz tamtejszych kopalń. Czy zwalniani Polacy mogą liczyć na odprawy, czy będą objęci programem osłonowym?

Czy wiadomo ilu naszych rodaków może ostatecznie zostać zwolnionych?

Dodajmy, że trwają rozmowy właściciela spółki górniczej OKD z czeskim rządem. Od ich wyników i tego czy górnictwo w Czechach zostanie dofinansowane zależeć będzie przyszłość czeskich kopalń, a co za tym idzie przyszłość Polaków zatrudnionych w branży górniczej. Z Ivo Čelechovský rzecznikiem prasowym OKD rozmawiał Robert Krzyżaniak.

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2021