Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krząkała: „Sejm odrzucił pieniądze na budowę zjazdu z drogi Regionalnej Pszczyna – Racibórz na autostradę A1 w Żorach”

Facebook Twitter

"To głosowanie było skandaliczne" - tak poseł Marek Krząkała komentuje odrzucenie przez Sejm poprawek do budżetu państwa na ten rok, a dotyczących naszego regionu. Parlamentarzysta złożył 8 poprawek, te jak i wszystkie inne złożone przez opozycję, zostały wrzucone do jednego głosowania i odrzucone.

Poseł Krząkała chciał w ten sposób pozyskać pieniądze na kilka ważnych projektów w subregionie:

Marek Krząkała: Chodziło o połączenie w Żorach drogi Pszczyna – Racibórz z autostradą A1, ale również budowa obwodnicy Rydułtów, czyli droga Pszczyna-Racibórz w kierunku do Raciborza, konkretnie do gminy Kornowac. Dalsze poprawki dotyczyły modernizacji linii kolejowej na trasie Katowice – Ligota – Leszczyny, chodzi o budowę drugiego toru. Chodziło również o budowę i modernizację dworców kolejowych Leszczyny – Czerwionka, gdzie jest tylko wiata. Jeżeli chodzi o Rybnik, złożyłem poprawkę związaną z budową hali lekkoatletycznej czy rozbudowy naszej Państwowej Szkoły Muzycznej, modernizacja oddziału porodowego w naszym szpitalu, jest to kolejna bolączka.

Jak podkreśla poseł Krząkała wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone, bez wnikania w to, czego dotyczą:

Marek Krząkała: Do tej pory jednak było tak, że poprawki były procedowane na posiedzeniu. Wiem, że długo trwało te posiedzenie, ale chyba taka jest istota, że każdy poseł słyszy i wie czego dotyczy dana poprawka, a tutaj wrzucenie wszystkich poprawek do jednego głosowania, jest po prostu niepoważnym traktowaniem wszystkich mieszkańców naszego kraju. Nic by się takiego nie stało, gdybyśmy każdą poprawkę rozpatrywali indywidualnie, bo wtedy wiadomo za czym głosujemy, a jeżeli z góry ktoś mówi popieramy tylko to, co składa rząd, to jest po prostu skandaliczne.

Propozycje regionalne do budżetu państwa na rok 2023

  1. Budowa zjazdu z Drogi Regionalnej Racibórz – Pszczyna na autostradę A1 w Żorach (w tym przedłużenie drogi zbiorczej, łącznik drogi regionalnej z A1, budowa mostu nad autostradą, roboty towarzyszące) – 60 mln zł.
  2. Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku o salę koncertową wraz z zapleczem i przestrzenią ekspozycyjną (sala koncertowa na 300 osób, część ekspozycyjna – wystawowa, garderoby i magazyny dla instrumentów, sale warsztatowe: rytmiczna dla dzieci, chóralna, muzyki dawnej) – 80 mln zł.
  3. Budowa hali lekkoatletycznej w Rybniku (w tym 4 torowa bieżnia, skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce, boisko do rzutów, boisko do rzutów w części rozgrzewkowej, pomieszczenia: szatniowe, sanitarne, biurowe, techniczne, obsługi, rehabilitacyjne, sędziowskie i trenerskie, siłownia, trybuny rozkładane) – 30 mln zł.
  4. Zwiększenie zdolności przepustowej linii kolejowej nr 140 na odcinku Katowice Ligota – Leszczyny poprzez budowę drugiego toru kolejowego – 200 mln zł.
  5. Budowa kolejnego etapu drogi Racibórz – Pszczyna na odcinku od granic miasta Rybnika do gminy Kornowac (budowa obwodnicy Rydułtów) – 600 mln zł.
  6. Remont dworców PKP wzdłuż linii kolejowej nr 140 w miejscowościach Rybnik, Leszczyny, Czerwionka, Orzesze, Mikołów – 100 mln zł.
  7. Remont DW925 na odcinku od Rybnika przez Czerwionkę-Leszczyny (Przegędza, Stanowice, Bełk), Orzesze do Rudy Śląskiej – 290 mln zł.
  8. Modernizacja Oddziału Położniczo-Ginekologicznego i Bloku Porodowego, zlokalizowanych w pawilonie nr 3 oraz Oddziału Neonatologicznego i Oddziału Położniczego zlokalizowanych w pawilonie nr 5 – SP ZOZ WSS Nr 3 w Rybniku – 20 mln zł.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024