Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krzystała i Zawadzki w Radiu 90: Kontrkandydaci przyjechali do nas razem [WIDEO]

Facebook Twitter

Choć w najbliższą niedzielę (04.11.) stoczą bój o fotel burmistrza Pszowa, to na naszą poranną rozmowę przyjechali razem, jednym samochodem. Tym razem w innej formie, bo mamy dwóch Porannych Gości Radia 90.

O pozostałych debatach planowanych na ten tydzień piszemy TUTAJ.

Dziś (29.10.) spotkali się Przewodniczący Rady Miasta Pszowa Czesław Krzystała oraz były poseł i wiceprezydent Wodzisławia Śląskiego Ryszard Zawadzki. Największym problem Pszowa są pieniądze, a właściwie ich brak. Bo to dziś najbiedniejsza gmina w Polsce. Teren i budynki po byłej kopalni Anna to zdaniem Czesława Krzystały jedna z najważniejszych spraw do rozwiązania przez nową władzę:

Na początku chciano nam te tereny, te budynki sprzedać, jako dla miasta. Nas nie było stać na to, żeby to kupić i później wyremontować. Niektóre budynki już zostały wyburzone. Przede wszystkim trzeba ściągnąć jakiegoś inwestora w te tereny. Mamy również tereny inne, które są własnością agencji rolnej. Te rzeczy muszą w pierwszej kolejności załatwione przez nową władzę.

Zdaniem Ryszarda Zawadzkiego, Pszów z miasta górniczego powinien stać się miastem pielgrzymkowo-turystycznym, a tereny pokopalniane trzeba zrewitalizować:

Głównym problemem Pszowa będą kwestie finansowe i upatruję dla Pszowa szansę jedynie w funduszach zewnętrznych. Pszów dotychczas był miastem górniczym, skończyło się to i musimy znaleźć nową formułę. Myślę tutaj o takim kierunku bardziej pielgrzymkowo-turystycznym, natomiast te tereny po byłej kopalni mogą stać się czynnikiem miastotwórczym.

Kandydaci na fotel burmistrza nie chcieli zdradzić kto zostanie ich zastępcą, podkreślali jednak, że będzie to osoba z Pszowa:

Zawadzki: Uznałem, że skoro dotychczasowi urzędnicy wyczerpali swoją formułę, bowiem sami zdecydowali, że nie będą już ubiegać się o takie stanowiska, więc będę na pewno poszukiwał nowych twarzy. Wiem, że mieszkańcom zależy na tym, żeby była to osoba z Pszowa, a biorę to pod uwagę.

Krzystała: Krążą różne plotki, mieszkańcy pytali, czy jest to prawda, że moim zastępcą będzie Pan Lorek? Nie chcę podawać nazwiska kto będzie, mówię, że na pewno będzie to osoba z Pszowa, dlatego, że ta osoba musi żyć naszym miastem. 

Dodajmy, że w pierwszej turze zwyciężył Czesław Krzystała zdobywając 32% głosów poparcia, Ryszard Zawadzki otrzymał 27% poparcia. Posłuchaj całej porannej rozmowy:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021