Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krzysztof Stępień wygrywa 26. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA 2022

Facebook Twitter

Zakończył się etap konkursowy 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022. W sobotni wieczór (24.09.), spośród 10 finalistów, wyłoniono zwycięzcę. Został nim Krzysztof Stępień.

Zwycięzca tuż po ogłoszeniu werdyktu nie krył emocji.

Krzysztof Stępień: Nie wiem co powiedzieć, dziękuję. Wiadomo, w artystycznym świecie jest różnie. Różnie się wiedzie, ale cieszę się, że Państwu się podoba, to co robię i w takim razie będę to robił dalej. To moja pierwsza OFPA. Obserwowałem moich przyjaciół, którzy też tutaj przyjeżdżali. Obserwowałem ten festiwal bardzo prężnie i bardzo mi się podobał. Przyjeżdżają tu wspaniali artyści, są też wspaniali jurorzy. Odkąd zacząłem myśleć na poważnie o śpiewaniu, OFPA była moim celem.

Artysta zapowiedział, że przygotowuje się do wydania debiutanckiej płyty. Jak sam stwierdził, z uwagi na jego zaangażowane podejście, może to potrwać około 2 lat. Krzysztof Stępień mieszka w Kobyłce pod Warszawą. Z wykształcenia jest muzykiem, gitarzystą klasycznym. Ukończył uniwersytet w Warszawie.

Krzysztof Stępień, zdobywca Grand Prix na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

Krzysztof Stępień: Jeżeli chodzi o mój dobór repertuaru, to przede wszystkim odkąd zrozumiałem, że w muzyce klasycznej brakuje mi jeszcze większej siły przekazu niż sama muzyka, to tekst stał się dla mnie niezwykle istotny. Jeżeli się sięga po największych klasyków, to Agnieszka Osiecka jest na pierwszym miejscu. Marek Grechuta – wiadomo – to klasa sama w sobie.

Radio 90: Jak oceniasz poziom festiwalu?

Krzysztof Stępień: Jak dostałem się do finału, nie wierzyłem, że mogę znaleźć się w gronie tak wspaniałych artystów. […] Dla mnie w muzyce najważniejsza jest autentyczność. Ci ludzie, którzy wychodzą na scenę tego festiwalu i śpiewają w taki sposób, że szczęka opada, to jest ta siła. Jestem zachwycony tymi artystami.

Krzysztof Stępień przez 10 lat uczył młodzież grania na gitarze, śpiewa od 4 lat. Aktualnie prowadzi agencję artystyczną, pracuje m. in. z dziećmi w przedszkolach.

Krzysztof Stępień: Dzieci to bardzo wymagający widzowie

-komentował zwycięzca festiwalu.

Na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Aktorskiej artysta zaprezentował dwa utwory, jakie dały mu zwycięstwo: „Wariatka Tańczy” Agnieszki Osieckiej oraz „Nie dokazuj” Marka Grechuty. Nagrodą główną była kwota w wysokości 8 tys. zł. Krzysztof Stępień otrzymał także nominację do 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2022 r.

Krzysztof Stępień: Chciałbym to ja napisać tak znakomite utwory. Myślę, że tak dobrych nie napiszę, ale będę się starał

– mówił tuż po ogłoszeniu werdyktu Krzysztof Stępień.

Jadwiga Demczuk-Bronowska: Zaśpiewał Pan tak znane utwory, a mimo to Pan wygrał. Znalazł Pan ten klucz do tego, żeby to zrobić inaczej, od siebie przez siebie- niebanalnie. Te utwory- nazwijmy to- są ograne, ale Pan przekonał tą interpretacją, która była wiarygodna. Ja Panu uwierzyłam i jak widać jurorzy także

-mówiła dyrektor artystyczna festiwalu Jadwiga Demczuk-Bronowska.

Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczny 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

W jury tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej zasiadali: Anna Jurksztowicz (przewodnicząca), Jacek Glenc, Joanna Lewandowska, Stefan Brzozowski.

Anna Jurksztowicz: Ja jestem pełna dobrych myśli. Koncert bardzo mi się podobał i widzę przed Wami wspaniałą, świetlaną przyszłość. Mogę policzyć co najmniej 4-5 artystów, którzy mają znamiona artystów kompletnych. Pomimo bardzo młodego wieku wiedzą już, kim chcą być. Ja zawsze się zachwycam takimi świadomymi artystami i jestem pewna, że tą pasją, jaką mają do muzyki, będzie ich niosła przez całe życie. Pamiętam siebie z tamtych czasów i muzyka właściwie była dla mnie wszystkim, dlatego wiem, że jeżeli Wy coś takiego czujecie, to już się o Was nie martwię.

Anna Jurksztowicz, przewodnicząca jury na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

Jacek Glenc: W tym roku miałem także przyjemność oceniać eliminację. Muszę powiedzieć, że nie spodziewałem się, że wstawi się tylu uzdolnionych wykonawców, muzyków. […] Mieliśmy poważny problem, żeby wyłonić tylko 10 finalistów, bo na tym etapie już nie można praktycznie nikomu niczego zarzucić. Zdania były nieco podzielone, ale uzgodniliśmy ten werdykt. Pragnę podziękować wszystkim uczestnikom, a w szczególności finałowej 10. Pragnę zaznaczyć także rolę akompaniatorów […].

Jacek Glenc, członek jury na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

Joanna Lewandowska: Wszyscy słyszycie świetnie i wiecie, w jakim jesteście towarzystwie. […] To, co dla mnie było ważne, wśród Was są osoby, które mają już własną drogę i nie kopiują. To jest niesamowite, że mamy gotowce.

Joanna Lewandowska, członek jury na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

Stefan Brzozowski: Bycie artystą to jest najpiękniejszy zawód świata. Jest to tak wspaniała przestrzeń dla emocji, dla myśli, samorealizacji, rozwoju samego siebie. Siebie, bo artysta musi sięgać głęboko w siebie […].

Stefan Brzozowski, członek jury na 26. Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022 w Rybniku

Katarzyna Dutkiewicz: Dziękuję absolutnie wszystkim Państwu za to, że jesteście, za te piękne emocje, które mieliśmy zaszczyt z Wami dzielić. […] Jestem całkowicie spokojna i już dziś mogę Państwa zaprosić na kolejną edycję festiwalu. OFPA trwa i będzie trwała.

Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik, organizator festiwalu

Pozostałe wyniki 26. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej OFPA 2022:

  • I nagroda: Sandra Mika
  • II nagroda: Dawid Wojnarowicz
  • III nagroda: Michał Kaczmarek
  • Najlepszy akompaniator: Kajetan Borowski

Nominację do 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie 2022 otrzymali: Agata Fugat, Maria Feduniewicz, Krzysztof Stępień. Organizatorzy zapowiedzieli kolejną 27. edycję festiwalu w przyszłym roku. Na wydarzeniu był Przemysław Niedźwiecki.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024