Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krzyżanowice ostrzegają przed złodziejami

Facebook Twitter

Na stronie internetowej gminy pojawił się komunikat o większej liczbie włamań, nie tylko w przygranicznych miejscowościach jak Zabełków czy Chałupki, ale także w Krzyżanowicach, w Tworkowie i Bieńkowicach. Złodzieje grasują nawet w biały dzień, wyłamują kłódki lub wyważają drzwi wejściowe i wchodzą do garaży, piwnic, domów czy budynków gospodarczych.

Zabierają wszystko, co stanowi jakąkolwiek wartość. Policjanci z Krzyżanowic mówią, że patroli jest więcej, ale bardziej potrzebna jest ostrożność, bo zdarza się, że mieszkańcy po prostu nie zamykają drzwi, a otwarte drzwi to zaproszenie dla włamywaczy!

Co prowokuje złodzieja?
– klucz pod wycieraczką, w doniczce z kwiatami, nad framugą drzwi
– afiszowanie zamożności
– oznaki dłuższej nieobecności, np. pełna skrzynka na listy, ciągle zgaszone światło
– dorabianie kluczy w przygodnych zakładach usługowych
– zostawianie otwartych drzwi, okien, garaży, bram i furtek

Co należy zrobić?
– wychodząc wieczorem zaciągnij zasłony lub żaluzje i zostaw zapalone światło, a w dzień włącz radio lub telewizor, co może sugerować ewentualnym włamywaczom, że jednak ktoś został w środku
– wyjeżdżając na dłużej, zostaw klucze zaufanym osobom i poproś, by kontrolowały, czy w mieszkaniu nic złego się nie dzieje, zapalały światło czy otwierały okna, by sprawić wrażenie, że w domu ktoś jest
– cenne przedmioty zdeponuj

Złodziej czy bandyta nie odważy się zaatakować tam, gdzie sąsiedzi czuwają wzajemnie nad swoim bezpieczeństwem. Jeśli ktoś obcy krąży wokół naszej działki, to można podejrzewać, że nie tylko dlatego, że podziwia koncepcję architektoniczną naszego domu. Jeśli naszą uwagę zwróci samochód, należy zapisać markę i numer rejestracyjny, gdyż dane te mogą okazać się bardzo przydatne.

Należy więc zwracać baczniejszą uwagę na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu, a po drugie dzielić się spostrzeżeniami z policją. O wszelkich niepokojących sytuacjach można powiadomić policję bez konieczności podawania swoich danych personalnych. Takie jest nasze prawo. Możemy pozostać anonimowi, ale nie bądźmy obojętni.

Jeżeli zauważysz coś podejrzanego zadzwoń na alarmowy numer Policji 997 lub 112, który jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym.

Numer telefonu na Posterunek Policji w Krzyżanowicach to 32 459 42 02 lub 32 459 43 02 – jeśli nikt nie obiera, to znaczy, że patrol jest w terenie. Po kilu sygnałach telefon połączy nas z Komendą Powiatową Policji w Raciborzu (32 459 42 00 lub 32 459 42 55), gdzie można zgłosić zdarzenie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj