Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Krzyżanowice: To było zanieczyszczenie o charakterze chemicznym

Facebook Twitter

Zanieczyszczenie o charakterze chemicznym potwierdzili specjaliści, analizując próbki pobrane z cieku wodnego w Krzyżanowicach. O wycieku dwóch substancji do zbiornika i studzienki kanalizacyjnej przy ulicy Kolejowej mówiliśmy w połowie miesiąca. Jedną z nich był olej opałowy.

fot. krzyzanowice.pl

Ustalono wtedy, że w odległości około półtora kilometra od zbiornika doszło do jego zrzutu. Nie było wiadomo, czym jest druga z substancji, dlatego potrzebne były badania w laboratorium. Na zanieczyszczenie o charakterze chemicznym wskazuje wysoka wartość wskaźnika ChZT-Cr (chemiczne zapotrzebowanie tlenu). W związku z tym, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, wystąpili do Wód Polskich z wnioskiem o przekazanie informacji o wszystkich podmiotach posiadających pozwolenie wodnoprawne na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych oraz ścieków do tego zbiornika.

Zwrócili się także do Urzędu Gminy w Krzyżanowicach o wskazanie podmiotów, które w ramach swojej działalności stosują duże ilości farb, lakierów lub rozpuszczalników. Potencjalni sprawcy zostaną skontrolowani.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 lutego 2023