Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ks. Grzesiak: ”Kościoły w czasie pandemii powinny być zamknięte”

Facebook Twitter

''Kościoły w czasie pandemii powinny być zamknięte. Ja swoją kaplicę zamknąłem'' - mówi Radiu 90 ksiądz Wojciech Grzesiak, proboszcz parafii Katolickiego Kościoła Narodowego pod wezwaniem Michała Archanioła w Rybniku.

Miesiąc temu podjął on decyzję o zamknięciu kaplicy do 17 stycznia i nabożeństwa prowadzi tylko online. Teraz apeluje do innych księży, o ten sam krok:

Radio 90: Ksiądz uważa, że kościoły powinny być zamknięte, dlaczego?

Z najbardziej prostej przyczyny, jeżeli uznajemy, że transmisja wirusa odbywa się tam, gdzie jest wielkie skupisko ludzi i zamykamy hotele i stoki – które są na wolnym powietrzu, to tym samym musimy być w tym konsekwentni. Sprawy boże nie ochraniają nas od zwykłych transmisji wirusa, kościół jest zwykłym zbiorowiskiem ludzi więc dlatego też powinny być zamknięte.

Radio 90:  Łatwo się mówi, gdy ma się do zamknięcia niewielki kościół jakim pan kieruje.

Nie rozmawiamy o kościele jako o organizacji biznesowej, tak uważam.

Radio 90: Dlaczego zatem tak trudno innym podjąć taka decyzję?

Są ludzie, którzy chcą rzeczywiście przyjść do tego kościoła i się pomodlić, ale od tego jesteśmy duszpasterstwami, że powinniśmy odpowiednio w tych wspólnotach ludziom przedstawić sytuację, że jest właśnie taka sytuacja pandemiczna, że pan Bóg się na to nie obrazi. My jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi, a Jezus w Ewangelii uczy nas odpowiedzialności.

Z księdzem Wojciechem Grzesiakiem proboszczem parafii Katolickiego Kościoła Narodowego pw Michała Archanioła w Rybniku rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 maja 2021