Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ksiądz Bernacki: Można się było spodziewać, że kolęd w tym roku nie będzie

Facebook Twitter

,,Można się było spodziewać, że kolęd w tym roku nie będzie'' - przyznaje w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, ksiądz Marek Bernacki proboszcz bazyliki w Rybniku. Jak już was informowaliśmy, decyzją arcybiskupa Wiktora Skworca, w diecezji katowickiej nie będzie tradycyjnych odwiedzin duszpasterskich.

Można się było spodziewać, patrząc na sytuację związaną z covidem. Ciągle ta liczba jest dość wysoka, ciągle w ludziach jest wiele strachu, niepokoju. Myślę, że ta decyzja księdza arcybiskupa jest bardzo roztropna. Nie jest to jakaś reguła wiary, że te odwiedziny kolędowe muszą być. Mając na względzie zdrowie i życie ludzkie, tej kolędy, tych odwiedzin duszpasterskich, nie będzie. Natomiast pragnę zauważyć, że próbujemy coś w zamian. To nie jest tak, że nie idziemy i cieszymy się, że mamy wolne. Chcemy otoczyć modlitwą naszych parafian.

Odwołanie kolęd to uszczuplenie dochodów każdej parafii. Tradycją jest koperta wręczana po odwiedzinach:

Radio 90: Odwiedzimy duszpasterskie to także był pewien zastrzyk finansowy.

Tak, ale ja powiem wprost, naprawdę te dochody są rzeczą wtórną. Ja wiem, że gdzieś tam obiegowo wśród ludzi zwłaszcza taka opinia gdzieś panuje, że ”kolęda- to znów dostaną”, ”to znów zarobią”. Dla nas jest największą radością, że możemy pójść i pobłogosławić dom, pobłogosławić rodziny, że możemy spotkać się indywidualnie. W kościele mamy jednak masę, a tu mamy indywidualny kontakt- to jest dla nas ważne. Owszem, finansowa strona jest ważna, ale nie najważniejsza. Ja jestem przekonany, że ci, którzy będą chcieli złożyć jakąś ofiarę z racji kolędy, której nie będzie, to oni to uczynią w różnej innej formie, czy to do koszyczka, czy do skarbonki.

Archidiecezja katowicka jest pierwszą w Polsce, która zdecydowała się na odwołanie tegorocznych kolęd z powodu epidemii koronawirusa.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022