Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Książka na majówkę. Poleca biblioteka w Jejkowicach

Facebook Twitter

Mamy dla naszych słuchaczy propozycję lektury na majówkę. Poprosiliśmy wybrane biblioteki, aby zaproponowały słuchaczom Radia 90 coś do poczytania na początku maja. Oto propozycja biblioteki w Jejkowicach.

Wybór jednej książki był bardzo trudny. Po długiej naradzie ostatecznie padło na najnowszą powieść Lucyny Olejniczak pt. „Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca”.

–  pisze do Radia 90 Hanna Przetak, dyrektor GBP w Jejkowicach.

Jest to pierwszy z dwóch tomów opowieści o protoplastach bohaterów sagi „Kobiety z ulicy Grodzkiej”

Powieść Lucyny Olejniczak rozpoczyna się w 1831 roku w Galicji, gdzie wybucha epidemia cholery. Z ogarniętej zarazą wioski ucieka młoda kobieta w ciąży. Kilkanaście lat później jej córka, Magda, urodzona i wychowana w klasztorze benedyktynek, przybywa do Krakowa, aby tam rozpocząć dorosłe życie. Odważna, sprytna i spragniona wiedzy dziewczyna musi zmierzyć się z własnymi emocjami i przeciwnościami losu. Przeżywa pierwszą miłość, walczy w powstaniu krakowskim, poznaje smak przyjaźni oraz ból po stracie kochanej osoby. Każde zdarzenie w jej życiu przybliża ją do odkrycia jej życiowego powołania – pragnie leczyć ludzi w czasach, gdy studiowanie i medycyna były zarezerwowane dla mężczyzn. Mimo wielu przeciwności losu Magda nie poddaje się. Zdaje sobie sprawę, że jako kobieta ma niewielkie szanse na spełnienie swoich pragnień, pomimo to nie boi się podążać za swoim marzeniem o własnej aptece.

Akcja książki rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych. Ukazuje życie Polaków w zaborze austriackim po upadku powstania listopadowego, rewolucji krakowskiej oraz później. Mały w porównaniu do Pragi i Wiednia Kraków, to miasteczko w którym wszyscy się znają i z przyjemnością plotkują na swój temat. Lucyna Olejniczak w barwny sposób prezentuje cały zastęp ciekawych osobowości. Bardzo naturalistycznie prezentuje życie krakowskich salonów oraz żydowskich kupców w dawnym Krakowie.

„Obca” to bardzo dobrze napisana książka, nie tylko dla wielbicieli sag rodzinnych i powieści obyczajowych . Dynamiczna i trzymająca w napięciu akcja sprawi, że spodoba się także zwolennikom literatury sensacyjnej, zaś osadzenie wydarzeń w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku zafascynuje miłośników powieści historycznych.

Historia Magdy emanuje ciepłem i pięknem. Daje poczucie, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a każde wydarzenie naszego życia ma sens. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom Apteki pod Złotym Moździerzem, gdzie poznamy ciąg dalszy przygód Magdaleny, która zapoczątkowała historię Kobiet z ulicy Grodzkiej.

Miłej lektury z Radiem 90 i biblioteką w Jejkowicach!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2021