Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Książka na wakacje. Sprawdź co poleca biblioteka w Kornowacu

Facebook Twitter

"Polecamy serię książek o detektywie Cormoranie Steike"- piszą do nas bibliotekarki z Kornowaca. To ich propozycja do poczytania na wakacjach. Zdradzimy, że w redakcji Radia 90 mamy wielkich fanów tych kryminałów. To się znakomicie czyta!

„Wołanie kukułki” to pierwsza część kryminalnej serii z Cormoranem Strikem. Jej autor, Robert Galbraith to tak naprawdę pseudonim J.K. Rowling. Nie dziwi fakt, iż miłośnicy kryminałów pokochali tę serię, tak samo wielką miłością jak sympatycy cyklu o Harrym Potterze.
Cormoran Strike to weteran wojenny, który jest prywatnym detektywem. Właśnie rozstał się z Charlotte, kobietą swojego życia. Interes słabo idzie i mężczyzna sypia w swoim biurze. Pewnego dnia w jego biurze zjawia się Robin przysłana z agencji „Tymczasowe rozwiązanie”. Kobieta niedawno przeprowadziła się do Londynu do chłopaka i szuka pracy.

W tym samym czasie do Stike zgłasza się brat jego przyjaciela z dzieciństwa, który ma dla niego zlecenie. Ma zbadać sprawę domniemanego samobójstwa jego siostry. Lula Landry została została znaleziona w nocy pd balkonem apartamentowca, w którym mieszkała. Wszystko wskazuje na samobójstwo, jednak brat nie wierzy, że dziewczyna mogła sama skoczyć.

– opisuje Barbara Machowska z filii w Pogrzebieniu:

Od pierwszych stron bardzo polubiłam głównych bohaterów. Robin to młoda, bystra dziewczyna, która zatrudniając się a agencji detektywistycznej spełnia swoje najskrytsze marzenie. Cormoran to wielki, chwilami nieporadny facet, który jednak ma to coś co sprawia, że od razu czuć do niego sympatię. Robin i Cormoran to moja ulubiona kryminalna para i przyznam szczerze, że bardziej od tego, kto jest mordercą, interesowały mnie wątki ich dotyczące.

Kolejne części serii kryminałów z detektywem Cormoranem Strike’em w roli głównej: „Jedwabnik”, „Żniwa zła”, „Zabójcza biel” oraz „Niespokojna krew”.

Biblioteka w Kornowacu poleca również książkę Karoliny Lanckorońskiej „Wspomnienia wojenne”.

„Wspomnienia wojenne”, to opowieść o niezwykłej kobiecie osadzona w niezwykłych czasach. Karolina Lanckorońska, pomimo możliwości opuszczenia Polski ogarniętej wojną i obserwowania rozgrywających się wydarzeń np. z neutralnej Szwajcarii, wolała zostać w kraju okupowanym przez najeźdźców. Jej heroiczna i bezpardonowa postawa wobec zła zasługuje na uwagę. O takich postaciach w historii naszego kraju zapomnieć nie można.  Profesor Lanckorońska wykorzystując swoje wpływy, z narażeniem życia niosła pomoc najbardziej potrzebującym, prowadząc jednocześnie podziemną walkę z wrogiem – zarówno tym w mundurze żołnierza SS, jak i tym w mundurze czerwonoarmisty. W rezultacie swoich poczynań i nieuginania się pod naciskiem obcych wpływów została zesłana do obozu koncentracyjnego w Ravensbruck, gdzie na własne oczy mogła zobaczyć zło dziejące się w obozach i opowiedzieć światu o tzw. „króliczkach” – czyli więźniarkach poddawanych okrutnym ortopedycznym eksperymentom medycznym, w wyniku których zostawały kalekami na całe życie lub ponosiły śmierć w męczarniach.

Wspomnienia Profesor Lanckorońskiej to opowieść o kobiecie niezwykłej, której postawa jest zaprzeczeniem stereotypu zapatrzonego w siebie arystokraty. Gdyby takich postaci było w naszym kraju więcej, bylibyśmy niezwyciężeni!

Miłej lektury w Radiem 90 i biblioteką w Kornowacu!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj