Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Książka na weekend. Propozycje filii biblioteki w Rybniku. Co się czyta w Boguszowicach czy na Nowinach?

Facebook Twitter

Kolejne propozycje do poczytania. Bibliotekarze z Rybnika wybrali tytuły, z którymi warto rozpocząć wakacje.

Filia nr 1/ Biblioteka w Ligocie

Czterotomowa saga Marii Paszyńskiej „Owoc granatu” to poruszająca powieść historyczna o tułaczych losach dwóch sióstr bliźniaczek Stefanii i Elżbiety Łukowskich. Autorka swobodnie łączy fakty i fikcję, opowiadając czytelnikowi historię z jednej strony bolesną i trudną, a z drugiej poruszającą i dotykającą.

Książka Marii Paszyńskiej pozostaje z czytelnikiem na dłużej. To jedna z tych lektur, po przeczytaniu których trudno sięgnąć po coś innego.

– poleca Danuta Hartman.

Filia nr 2/ Biblioteka w dzielnicy Maroko-Nowiny

Książki o kobietach nie tylko dla kobiet:
„Igły” Marek Juszczyna
„Dziewczyny sprawiedliwe” Anna Herbich
„Buntowniczki” Andrzej Fedorowicz
Te trzy pozycje ukazują kobiety pewne siebie, odważne, które, ryzykując często własnym życiem, kroczyły wybranymi przez siebie ścieżkami.

Żyły w czasach, kiedy rola kobiety była zgoła inna, torując nam współczesnym kobietom drogę do wolności i niezależności.

– mówi bibliotekarka Mariola Łabęcka.

Filia nr 3 / Biblioteka w Gotartowicach

Polecam książki Gabrieli Gargaś, która bardzo realistycznie opisuje uczucia, dążenia, oczekiwania współczesnych kobiet. Jeśli lubimy kryminał, to godna polecenia jest Hanna Greń.

– Wiesława Rulka. Greń na gruncie społeczności lokalnej potrafi stworzyć sensację z wartką akcją i napięciem związanym z morderstwem.

Filia nr 5 / Biblioteka w Rybnickiej Kuźni

Jeśli lubicie wielowątkowe powieści rozegrane pośród malowniczych krajobrazów zachęcam do przeczytania książki Carmen Santos „Ogród z marzeń”. Jest przyjaźń wystawiona na rozmaite próby, zdrada, są utracone korzenie, bolesne rozczarowania, ale i uczucia z przeszłości.

Jeśli chcecie poznać rodzinne tajemnice braci Montero przeczytajcie tą powieść.

– poleca Danuta Kąkol.

Filia nr 9/ Biblioteka w Boguszowicach Starych

Warto sięgnąć po powieść historyczną „Medicus”, która przenosi czytelników do Anglii XI wieku. Książka przedstawia losy młodego chłopca obdarzonego niesamowitymi zdolnościami z zakresu medycyny. „Wszystko za Everest” to trzymająca w napięciu relacja Johna Krakauera z tragicznej wyprawy komercyjnej na Mount Everest w 1996 roku. Autor opisuje codzienność w obozie u podnóża najwyższego szczytu świata. Uwadze miłośnikom gór polecamy również biografię Jerzego Kukuczki autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.
Fanom kryminałów polecamy książki „W pułapce” Magdy Stachuli oraz „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza. Godna uwagi jest również wielokrotnie nagradzana pozycja Barbary Demick pt. „Światu nie mamy czego zazdrościć” opowiadająca o losach mieszkańców Korei Północnej. Książki z cyklu „Nowakowie” Barbary Sęk to opis małżeńskich perypetii Małgorzaty i Krzysztofa Nowaków.
Na ulice Nowego Jorku przenosi nas „Mozaika”. Półkrwi Libanka Dinie zmaga się ze zniknięciem dzieci oraz niechęcią otoczenia po wydarzeniach z 11 września 2001 roku. Sztuka, architektura, tajne stowarzyszenia, morderstwa to jedynie namiastka tego z czym musi zmierzyć się Robert Langdon, główny bohater „Zaginionego symbolu” Dana Browna. „Wojenne losy przedwojennych gwiazd” takich, jak: Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna czy Mieczysława Ćwiklińska przedstawia publikacja Iwony Kienzler.

Treść książki przepełniona jest tęsknotą, cierpieniem, rezygnacją, ale również nadzieją na powrót lepszych czasów.

– mówi Anna Gawlik.

Filia nr 10 / Biblioteka w Niedobczycach – ul. Barbary

Idelfons Falcones w swojej książce „Katedra w Barcelonie” przedstawia średniowieczną, feudalną Katalonię. Tłem historii tej fascynującej opowieści jest budowa barcelońskiej katedry Santa Maria del Mar i toczącej się wokół niej życie głównego bohatera Arnaua Estanyola.

Powieść jest pełna namiętności, niespełnionych miłości, zdrad i zemsty. Lektura sam raz na wakacyjne dni.

– pisze do Radia 90 Krzysztof Kranc.

Filia nr 11/ Biblioteka w Popielowie

Książki Jamesa Pattersona od lat cieszą się niegasnącą popularnością wśród czytelników. Autor thrillerów i powieści kryminalnych już od pierwszej strony wciąga czytelnika w świat zagadek i zaskakujących zwrotów akcji.

Każda z jego książek to oszałamiające tempo oraz niesłabnące napięcie.

– do lektury zaprasza Beata Pancer.

Filia nr 17/ Biblioteka w Grabowni

Pozycją godną uwagi jest „Słowik” Kristian Hannah. Fani pisarki oraz każdy, kto lubi historie osadzone w czasach wojny niosące duży ładunek emocji, na pewno odnajdą się w obrazie Francji.

– poleca Jolanta Kulik. W tych niebezpiecznych czasach o przetrwanie walczą dwie siostry. Pomimo wielu różnic jakie je dzieli, jedno łączy te kobiety: wielkie serce, które pozwala im przetrwać i walczyć o to, co najważniejsze.

Filia nr 15/ Biblioteka w Kamieniu

Filia nr 15 PiMBP w Rybniku-Kamieniu poleca zestaw fabularyzowanych biografii bardziej lub mniej znanych kobiet, a w szczególności książkę C.W. Gortnera – „Księżniczka Watykanu. Opowieść o Lukrecji Borgii”.

– poleca Stefania Orszulik.Lukrecja, córka Rodrigo Borgii, który zostaje papieżem, staje się narzędziem w politycznej grze rodziny Borgiów, aby przetrwać przyjmuje reguły okrutnej gry. Jej celem jest zemsta na tych, którzy ją skrzywdzili.

Filia nr 18/Biblioteka w dzielnicy Nowiny

Seria „Czytam sobie” to książeczki do wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5 do 7 lat. Książki są podzielone na 3 poziomy oznaczone kolorami: żółtym dla początkujących, zielonym dla średnio zaawansowanych i czerwonym dla zaawansowanych. Opisują zarówno zabawne przygody, jak i historie prawdziwe.

Nasi mali czytelnicy chętnie sięgają po książeczki z tego cyklu.

– poleca Aleksandra Reguła-Bryl.

Filia nr 20/ Biblioteka w dzielnicy Boguszowice Osiedle

„Chciałbym nigdy Cię nie poznać” Wiktor Krajewski

O wyborze zdecydował tytuł. Moja najświeższa lektura. Trwała bardzo krótko, bo szybko się czyta tę niewielką książeczkę.
Jednak jej treść jest ze mną i pewnie pozostanie na jakiś czas. Co spowodowała? Wzbudziła emocje – opowieść jej bohatera o babci i dzieciństwie do sielskich nie należy. Skłoniła do wspomnień – przeniosła do czasu spędzonego z moją babcią i dziadkiem.
Jednak to nie tylko retrospekcja. I na pewno nie nuda! Pomysł i temat książki – aktualne. Na dziś. Bo rodzina, dom, to ciągle nasz punkt wyjścia w świat.

– czytamy w recenzji Jolanty Kluzek.

Miłej lektury z Radiem 90 i filiami biblioteki w Rybniku!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024