Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Książki na recepty? Są takie, które leczą…

Facebook Twitter

Książki potrafią leczyć - przekonuje doktor Wanda Matras- Mastalerz, prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W niektórych krajach przepisują je na receptę lekarze.

fot.LubosHouska/ pixabay.com

Doktor Wanda Matras- Mastalerz była gościem specjalnym obchodów 70- lecia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rybniku. Rozmawiał z nią Arkadiusz Żabka:

W 11. krajach na świecie są recepty na książki. W Polsce nie mamy takich recept medycznych, ale staramy się zwrócić uwagę, że książka może umacniać, pod różnymi względami: edukacyjnym, wychowawczym, ale także leczniczym.

Radio 90: Pytanie po jaką książkę sięgać, żeby trafić na właściwe lekarstwo?

No właśnie po to się tutaj spotykamy, żeby pokazać konkretne tytuły, w jaki sposób pracować z dzieckiem, z młodzieżą, z dorosłymi, ale także z seniorami. Bo dla każdej grupy wiekowej są odmienne pozycje, każdej osobie polecamy też książki indywidualnie. Najczęściej jest to literatura piękna, są też poradniki. Dla dzieci najczęściej wykorzystujemy bajki terapeutyczne, psychoedukacyjne, psychowychowawcze i relaksacyjne.

Często książki terapeutyczne powstają w wyniku współpracy psychologa, psychoterapeuty i osoby obdarzonej talentem pisarskim. Jakie książki wybrać?

Gdybym miała polecić jak wybierać takie książki, to po pierwsze kierować się wydawnictwami, część wydawnictw specjalizuje się w tego rodzaju literaturze. Poza tym Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne z siedzibą we Wrocławiu oznacza książki terapeutyczne, więc jeśli zobaczycie Państwo znaczek tej instytucji na książkach, znaczy, że są one dedykowane do terapii.

Radio 90: Czy nauczyciele sięgają po te narzędzia?

Ja mam takie doświadczenie, że coraz więcej osób interesuje się terapią, edukacją, wychowaniem, socjalizacją poprzez literaturę.

Radio 90: Czy szkolne biblioteki są pełne tego typu pozycji?

Niestety nie wszystkie, tutaj w Rybniku coraz lepiej sytuacja wygląda, natomiast to wszystko zależy od świadomości nauczycieli.

Takie książki można między innymi znaleźć w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Rybniku, która w tym roku obchodzi jubileusz 70- lecia. Mówi Anna Węgrzyn, kierowniczka placówki:

Jeżeli chcecie przeczytać książkę, która leczy wybierzcie się do biblioteki pedagogicznej w Rybniku, która ma swą siedzibę przy ulicy Chrobrego.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj