Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

KSSENON powstanie w Żorach. Będzie to centrum kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości

Facebook Twitter

Chcą pomóc w rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw. W Żorach powstanie akcelerator biznesowy KSSENON. Ma to być centrum kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. Na terenie jastrzębsko-żorskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudowany zostanie kompleks 4 ogromnych budynków.

fot. zory.pl

Chcą pomóc w rozwoju mikro i małych przedsiębiorstw

W Żorach powstanie akcelerator biznesowy KSSENON. Ma to być centrum kreatywności, innowacyjności i przedsiębiorczości. Na terenie jastrzębsko-żorskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wybudowany zostanie kompleks 4 ogromnych budynków. Każdy z nich będzie składał się z 8 hal przemysłowych przeznaczonych zwłaszcza dla rozwijających się małych firm. To pilotażowe, pierwsze w skali kraju, tego typu przedsięwzięcie. Mówi wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej:

Andrzej Zabiegliński: KSSENON jest takim przyspieszaczem dla rozwoju, stąd z jednej strony został architektonicznie bardzo uniwersalnie zaprojektowany, 4 niezależne segmenty, każdy może żyć samodzielnie. Powierzchnie pod wynajem te w części przemysłowej są możliwe do przesuwania, wewnętrzne ściany są ruchome. Z drugiej strony dołożono tam ten segment nieprzemysłowy. My mówimy, że tam od przedszkola, żłobka, wszystko może być. Dyżury instytucji typu PZU, ZUS. Zakładamy, że pojawią się tam również usługi księgowe, doradcze. Jesteśmy z miastem dogadani na tzw. centrum kompetencji i będziemy tam kształcić dla zawodów, które nasi przedsiębiorcy strefowi nam będą podpowiadać.

Jak będzie dokładnie wyglądał sam obiekt?

Andrzej Zabiegliński: W części przemysłowej są hale. To są cztery obiekty kubaturowe, w każdym z obiektów jest osiem małych hal i około 1000 metrów tzw. części nieprzemysłowej. Każdy z tych obiektów może żyć samodzielnie, w części przemysłowej dokładnie chcemy tych mikro i małych, przyjdź, wynajmij, bo jeszcze możesz nie mieć pieniędzy na ziemię i na halę. Dorób się, a potem idź na swoje. Tak naprawdę próbowaliśmy z lat 90. wyciągnąć wszystkie negatywne wnioski z inkubatorów, dlaczego one wtedy umarły. One żyły, ale jakoś nie umiały żyć samodzielnie. My chcemy tak doprowadzić, żeby po paru latach obiekt mógł samodzielnie funkcjonować.

Co warto podkreślić, KSSENON będzie przeznaczony nie tylko dla przedsiębiorców

– mówi prezydent Żor:

Waldemar Socha: Będzie centrum kompetencji, czyli miejsce kształcenia młodych ludzi, praktycznego. Tego nam bardzo brakuje, nie tylko w Żorach, ale w ogóle. Żeby młodzi ludzie, ale nie tylko młodzi, też ci, którzy chcą zmienić kwalifikacje, mieli możliwość uczenia się na nowoczesnym sprzęcie, na takim, z którym się będą stykali już w pracy zawodowej. (…) Ja mam taką nadzieję, że będzie to miejsce, które da zaczątek nowym przemysłom, nie tylko w Żorach, ale w całej okolicy. My jesteśmy w sercu takiej aglomeracji, która będzie mocno dotknięta problemami transformacji przemysłu węglowego i innych tradycyjnych przemysłów. Żory to pole doświadczalne, które pokazuje jak transformację przeprowadzać, ale też pokazuje, że transformacja jest możliwa i może być sukcesem.

Region czeka transformacja i takie miejsce, jak to w Żorach, będzie bardzo ważne.

Dlatego wsparliśmy ten projekt dofinansowaniem w wysokości 41 milionów złotych

– dodaje marszałek województwa śląskiego:

Jakub Chełstowski: Kibicuję strefie, żeby ten projekt się powiódł, dlatego cieszę się, że taki partner otrzymuje te wsparcie. Jestem przekonany, że to zostanie dobrze zagospodarowane i te mikro przedsiębiorstwa przede wszystkim stworzą miejsca pracy, co dla nas jest najbardziej kluczowe. Będą to też dobrze płatne miejsca pracy, bo o to chodzi w biznesie. (…) Będzie to bardzo istotne jeżeli chodzi o mikro przedsiębiorców i średnich przedsiębiorców, bo taki jest cel, żeby te segmenty wspierać. One dla województwa przynoszą najwięcej dochodów z podatku CIT, a my z niego inwestujemy w drogi, kulturę, medycynę, a więc to wszystko, co tworzy otoczenie regionalne.

Cały projekt ma kosztować około 75 milionów złotych. Resztę potrzebnych środków zapewni Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Inwestycja według planów ma zostać zrealizowana w ciągu 15 miesięcy. Kompleks hal i budynków ma być gotowy w marcu 2023 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022