Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto chce karmnik? Domki dla ptaków rozdają w Jastrzębiu

Facebook Twitter

400 karmników gotowych do powieszenia. W Jastrzębiu przygotowano akcję, by pomóc dzikim ptakom przetrwać zimę. Domki przygotowali pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej, działającego pod egidą Komitetu Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.

fot. jastrzebie.pl

Karmniki będą wydawane jutro (7.12) w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój, po 12.00 po odbiór mogą zgłaszać się właściciele posesji prywatnych i działkowcy. To przygotowanie do zimy, bo na dokarmianie ptaków jest jeszcze czas, powinno się to robić, gdy spadnie śnieg i ściśnie mróz.

W produkcji 400 karmników swój udział mieli pracownicy Zakładu Aktywności Zawodowej od lat działającego w Jastrzębiu-Zdroju pod egidą Stowarzyszenia Komitet Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski. Zdolni stolarze przygotowali tabliczki, które ozdobią konstrukcje.

fot. jastrzebie.pl

Decydując się na dokarmianie ptaków, należy pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym zwierzęta doczekają wiosny w dobrej formie:

Dokarmiamy ptaki tylko zimą, gdy mróz, śnieg i zlodowacenia uniemożliwiają im samodzielne znajdywanie pokarmu.
Jeśli już zaczęliśmy dokarmiać, róbmy to regularnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczają się do miejsca i przygotowanego dla nich karmnika. Jeśli zmienimy zdanie i nagle odetniemy je od źródła pożywienia – wyrządzimy im więcej szkód niż pożytku.
Odpowiednie menu. Karmienie pieczywem czy żywnością zawierającą sól i wzmacniacze smaku może im bardzo zaszkodzić, a nawet prowadzić do śmierci. Pamiętajmy o świeżej wodzie!
Porządek w karmniku. Lepiej nie dokarmiać wcale, niż dopuścić do zepsucia się resztek pozostawionego pokarmu, które zamienia się w siedlisko bakterii i pasożytów.

fot. jastrzebie.pl

Jako zimowa karma dla ptaków najlepiej sprawdzają się:

  • mieszanki tłuszczowo-nasienne (np. kule z łoju oraz nasion słonecznika, lnu, prosa itp.),
  • nasiona oleiste, zwłaszcza słonecznik, len, mak nasiona prosa, owsa, pestki owoców, nasiona sałaty siewnej, kapusty polnej, rzepy, rozdrobnione nasiona dyni – zjadane przez sikory, wróble, zięby, gile, grubodzioby,
  • słonina, łój lub smalec – tylko niesolone i niewędzone – dla sikor, dzięciołów, kowalików,
  • orzechy – dla sikor, dzięciołów, kowalików,
  • jabłka, jarzębina, rodzynki – dla drozdowatych, jak kos i kwiczoł

Wzorem lat ubiegłych wydawana będzie również karma dla ptaków, jednak zgodnie z zaleceniami, dopiero w przypadku pojawienia się śniegu i mrozu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024