Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto chce służyć w Straży Granicznej? Śląski oddział w Raciborzu wznowił rekrutację

Facebook Twitter

Nabór prowadzony jest do placówki, jaka działa na lotnisku w Pyrzowicach wraz z grupą zamiejscową w Częstochowie, do placówek w Rudzie Śląskiej, w Sosnowcu, Bielsku-Białej, ala także poza Śląskiem, w Opolu.

mat.prasowe/ Straż Graniczna

Żeby zostać funkcjonariuszem Straży Granicznej trzeba poddać się dwuetapowemu procesowi rekrutacyjnemu, który ma na celu wyłonić osoby, które będą w stanie sprostać odpowiedzialnej, trudnej, ale i bardzo interesującej służbie.

– informuje Szymon Mościcki, p.o. rzecznika prasowego Komendanta Śląskiego Oddziału Straży Granicznej i dodaje:

I etap rekrutacji składa się z wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej, badania psychologicznego i psychofizjologicznego, natomiast II etap to egzamin, w ramach którego kandydaci do służby rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i języka obcego, przystępują do testu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej oraz poddawani są badaniom lekarskim.

Osoba, która chce przystąpić do rekrutacji musi posiadać: obywatelstwo wyłącznie polskie, nieposzlakowaną opinię, co najmniej średnie wykształcenie, zdolność psychiczną i fizyczną do służby, uregulowany stosunek do służby wojskowej, korzystać z pełni praw publicznych, nie może być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe i w dniu przyjęcia do służby nie może przekraczać wieku 35 lat.

Nowo przyjęci funkcjonariusze rozpoczynając służbę kierowani są na około półroczne szkolenie podstawowe i podoficerskie. Straż Graniczna dysponuje trzema nowoczesnymi ośrodkami szkolenia w Kętrzynie, Koszalinie i Lubaniu gdzie kursanci nabywają podstawowe kompetencje i umiejętności w zakresie różnych dziedzin prawa, budowy i zabezpieczeń polskich i zagranicznych dokumentów, poznają budowę i zasady działania specjalistycznego sprzętu, przechodzą kompletne przeszkolenie w zakresie użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. W trakcie szkolenia w trybie skoszarowanym funkcjonariusze mają zapewnione wyżywienie, zakwaterowanie, otrzymują bezpłatnie umundurowanie, a także pensję w wysokości od 2550 zł netto.

Straż Graniczna oferuje pensję (dla młodych funkcjonariuszy bezpośrednio po szkoleniu) w wysokości od 3640 zł netto, dodatkowo: 13 pensję, mundurówkę, dopłatę do wypoczynku, dodatek mieszkaniowy lub zwrot kosztów dojazdu do służby. Każdy obecnie podejmujący służbę będzie miał prawo przejść na emeryturę po 25 latach służby.

Chętni do wstąpienia do służby w Straży Granicznej mogą składać swoje aplikacje w Komendzie Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu oraz w Placówce SG w Rudzie Śląskiej.

Dokumenty przyjmowane są po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu ich złożenia (data i godzina) pod nr tel. 32 414 44 14 w dni robocze w godzinach 8:00 – 15:00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024