Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kto i co decyduje o wycince drzew?

Facebook Twitter

Wójt, burmistrz lub prezydent w oparciu o ekspertyzę wydaje zezwolenie. Pod topór idą drzewa zdrowe, które poświęcamy pod inwestycję takie jak drogi, czy supermarkety. Wycinane są też drzewa chore i te, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych, czy kierowców.

Najważniejsze są oględziny – mówi Andrzej Kozera dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku:

Na chorych drzewach pojawiają się grzyby:

Rocznie z rybnickich parków, skwerów i zieleńców wycina się około 100 drzew – wylicza Andrzej Kozera dyrektor Zarząd Zieleni Miejskiej w Rybniku. Warto jednak pamiętać, że liczby te nie obejmują wycinki pod inwestycję. Wówczas za każde wycięte drzewo trzeba wnieść specjalną opłatę. Nie w każdym wypadku jest ona jednak pobierana.

Na wniosek zainteresowanej strony, można odroczyć do trzech lat obowiązek uiszczenia opłaty w zamian za tzw. nasadzenia zastępcze. Niedawno Najwyższa Izba Kontroli w specjalnym raporcie skrytykowała samorządowców za taką politykę.

Przepisy ustawy o ochronie przyrody nie określają bowiem warunków, jakie powinno spełniać nowo sadzone drzewo. Nie precyzują gatunku, wieku, ani rozmiarów. Oferowane przez inwestorów sadzonki były często złej jakości: słabe i zbyt młode, by się przyjąć. Młode drzewka zamiast zastąpić stare, obumierały.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 27 lutego 2021