Wybieracie się na sylwestra do Katowic? Niezbędne informacje [MAPA]
W Katowicach korzystajcie z komunikacji miejskiej. To apel do osób z naszego regionu, które wybierają się na Sylwestra pod Spodkiem. W niedzielę (31.12.) wieczorem uruchomionych będzie wiele nowych linii, a zwykle kursujące zwiększą częstotliwość. Rondo generała Ziętka, będzie wyłączone z ruchu już od 14.00, nie warto wjeżdżać autem do centrum Katowic, bo wiele ulic będzie zamkniętych, ruchem kierować ma policja.
Samochód:
- Rondo im. Generała Jerzego Ziętka zostanie od 31 grudnia 2017 r. od godz. 14:00 zamknięte dla ruchu. – Policja wskazywać będzie objazdy.
- Aleja Korfantego zostanie zamknięta od strony północnej na wysokości skrzyżowania z ul. Misjonarzy Oblatów i ul. Katowicką. Zamknięty zostanie wyjazd z ul. Morcinka na Aleję Korfantego. Od strony południowej Aleja Korfantego zostanie zamknięta na wysokości skrzyżowania z ul. Moniuszki.
- Ulica Chorzowska w kierunku Ronda zostanie zamknięta za skrzyżowaniem z ul. Sokolską (wjazd do tunelu będzie otwarty).
- Aleja Roździeńskiego w stronę Ronda zostanie zamknięta na wysokości Muzeum Śląskiego (skrzyżowanie z ul. Dobrowolskiego i ul. Dudy-Gracza). Droga będzie przejezdna ze skrzyżowania z ul. Uniwersytecką i ul. Olimpijską w stronę Sosnowca, Mysłowic i Tychów.
Ograniczenia w ruchu samochodowym:
- Od 31 grudnia 2017 r. do 1 stycznia 2018r. będzie obowiązywała zmieniona organizacja ruchu w okolicy Spodka i w centrum Katowic.
- Od 31 grudnia 2017 r. od godz. 14:00 na głównych skrzyżowaniach dzielnicy Koszutka, a także ulicach Uniwersyteckiej, Moniuszki, Góreckiego i Dobrowolskiego, ruchem kierować będą funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Policji.
Całkowicie zostaną wyłączone z ruchu drogowego:
- aleja Korfantego od rynku do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów,
- aleja Roździeńskiego na odcinku od ronda do skrzyżowania z ulicami Olimpijską i Uniwersytecką,
- ulica Chorzowska na odcinku od ronda do ulicy Sokolskiej.
Zakaz ruchu obejmie północną nitkę alei Roździeńskiego od ulicy Dobrowolskiego do ronda. Pozostanie natomiast możliwość jazdy na wprost z ulicy Uniwersyteckiej w ulicę Olimpijską oraz możliwość skrętu w prawo z ulicy Uniwersyteckiej w Aleję Roździeńskiego (kierunek Sosnowiec, Mysłowice, Tychy).
Przejezdny pozostanie tunel, którym będzie można ominąć zamknięte odcinki alei Roździeńskiego i ulicy Chorzowskiej.
Ruch z ulicy Moniuszki będzie kierowany w ulicę Uniwersytecką oraz na ulicę Skargi. Dojazd od ulicy Olimpijskiej do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów możliwy będzie ulicą Ordona, a następnie ulicą Katowicką.
Będzie także możliwy skręt z ulicy Sokolskiej do tunelu.
Zostaną wyłączone z użytku miejsca parkingowe na odcinku alei Korfantego od ronda do skrzyżowania z ulicami Katowicką i Misjonarzy Oblatów. Kierowcy będą mogli korzystać z miejsc parkingowych wzdłuż ulicy Góreckiego.
Kursowanie autobusów komunikacji publicznej zostanie dostosowane do zmienionej organizacji ruchu i będzie się odbywać zastępczymi trasami. Wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na alei Korfantego i ulicy Chorzowskiej.
Powyższe zmiany w organizacji ruchu będą obowiązywać od 31 grudnia 2017 r. od godz. 14:00 do odwołania przez policję w dniu 1 stycznia 2018 r.
Parkingi:
Ze względu na ograniczenia ruchu w centrum miasta zachęcamy do pozostawienia pojazdów na parkingach.
Do dyspozycji oddane zostaną dodatkowe parkingi:
- Parking przy ulicy Murckowskiej przy Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Katowicach (bezpłatny) – Z przystanku przy parkingu będzie kursować linia autobusowa S5. Kursy odbywać się będą co 20 minut w godzinach 18:00 – 21:30 (Sylwester) oraz 1:20 – 4:00 (Nowy Rok).
- Parking przy ulicy Sądowej (bezpłatny). Wjazd od ulicy Goeppert-Mayer lub ulicą Sądową – od placu Wolności.
- Parking przy ulicy Chełkowskiego (za opłatą zgodną z regulaminem)
- Parking przy Uniwersytecie Śląskim.
Wejście na teren imprezy.
- 18.30 – otwarcie wejść na teren imprezy masowej,
- 20.00 – rozpoczęcie części artystycznej – koncerty,
- 24:00 – 0:15 – powitanie Nowego Roku,
- 01.30 – zakończenie części artystycznej.
Ważne!
Zabrania się wnoszenia i posiadania w trakcie imprezy:
- broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów,
- materiałów wybuchowych,
- wyrobów pirotechnicznych,
- materiałów pożarowo niebezpiecznych,
- napojów alkoholowych,
- plastikowych, szklanych lub metalowych pojemników lub puszek,
- środków odurzających lub substancji psychotropowych,
- symboli lub barw klubów sportowych w jakiejkolwiek postaci,
- dronów lub jakichkolwiek innych urządzeń latających,
- ponadto zakazuje się wprowadzania psów i innych zwierząt, rowerów, skuterów oraz motocykli na Teren Imprezy oraz prowadzenia bez autoryzacji Organizatora jakiejkolwiek działalności handlowej lub innej zarobkowej na Terenie Imprezy.
- wnoszenia elementów odzieży lub przedmiotów służących do zakrycia twarzy lub do uniemożliwienia lub utrudnienia identyfikacji,
głoszenia i wywieszania haseł o treściach obscenicznych, obraźliwych, wulgarnych, rasistowskich, nawoływania do waśni na tle narodowościowym, religijnym, społecznym, światopoglądowym, itp., - wnoszenie transparentów, flag lub innych elementów, które mogą utrudniać widoczność innym uczestnikom imprezy lub w sposób ograniczający widoczność materiałów reklamowych,
- wnoszenie kasków oraz parasoli z metalowymi zakończeniami,
- wnoszenia wskaźników laserowych,
- wnoszenia trąbek (np. wuwuzele itp.) oraz instrumentów z napędem mechanicznym lub elektrycznym.
UWAGA! Osoby posiadające przedmioty wyszczególnione na powyższej liście nie zostaną wpuszczone na teren imprezy.
Zabrania się wchodzenia na elementy infrastruktury technicznej i miejskiej a także na obszary, które są niedopuszczone dla Uczestników (np. scena i jej zaplecze, stanowisko realizacyjne, itp.)
Zabrania się rzucania przedmiotami, rozniecania ognia i niszczenia mienia znajdującego się na Terenie Imprezy.
Organizator Imprezy może odmówić wstępu na Imprezę oraz przebywania na niej osobom:
- znajdującym się pod widocznym wpływem alkoholu, środków odurzających, psychotropowych lub innych podobnie działających środków,
- posiadającym broń lub inne niebezpieczne przedmioty, materiały wybuchowe, wyroby pirotechniczne, napoje alkoholowe, środki odurzające lub substancje psychotropowe,
- zachowującym się agresywnie, prowokacyjnie albo w inny sposób stwarzającym zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku Imprezy,
- w przypadku przekroczenia określonej zezwoleniem liczby Uczestników przebywających na Terenie Imprezy,
- uniemożliwiającym wskutek zakrycia twarzy ustalenie tożsamości osoby na podstawie uprawnienia z art. 9 ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych.
Uczestnicy Imprezy oraz wszystkie inne osoby, które znajdują się na Terenie Imprezy zobowiązane są stosować się do poleceń Służb Porządkowych, w tym Kierownika ds. Bezpieczeństwa. Odmowa zastosowania się do tych poleceń może wynikać wyłącznie z uwagi na ich sprzeczność z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa.
Osoby małoletnie uczestniczą w Imprezie na wyłączną odpowiedzialność osób, które sprawują nad nimi pieczę i na tej podstawie są traktowane jako pełnoprawny Uczestnik Imprezy.
Informacje dla niepełnosprawnych:
Organizator informuje, że na terenie imprezy został wydzielony sektor wyposażony w specjalnie zaadoptowany podest dla osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach, mających problemy z poruszaniem się, niewidomych) wraz z opiekunami. Sektor zlokalizowany jest przy przejściu podziemnym na skrzyżowaniu Al. Korfantego i Al. Roździeńskiego w Katowicach (naprzeciwko sceny).
Odbiór wejściówek na platformę, możliwy jest od 12 grudnia 2017 w Wydziale Polityki Społecznej UM Katowice zlokalizowanym przy ul. Rynek 1 (8. piętro, pok. 805), od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30.
Liczba wejściówek ograniczona jest do 40, a o ich wydaniu decyduje kolejność zgłoszeń. Osoby niepełnosprawne zgłaszają się po odbiór wejściówki osobiście lub za pośrednictwem opiekuna, po okazaniu ważnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Szczegółowe informacje pod nr tel. (032) 25-93-207.
Zgubione rzeczy:
Rzeczy znalezione na terenie imprezy prosimy przekazywać funkcjonariuszom Straży Miejskiej. Wszystkie znalezione rzeczy zostaną przekazane do Biura Rzeczy Znalezionych, z którego będzie możliwy ich odbiór od godz. 12.00 w dniu 4. stycznia 2016 r. Biuro Rzeczy Znalezionych – Urząd Miasta Katowice ul. Francuska 70 I piętro pok. 101. tel. 32 705-42-61, godziny pracy Biura: od poniedziałku do piątku od 7.30 do 15.30.
Monitoring:
W trosce o bezpieczeństwo uczestników Sylwestrowej Mocy Przebojów teren imprezy oraz wejścia będą monitorowane.