Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Ku czci Czesława Gawlika. South Silesian Brass Band zagra w Halo!Rybnik [WIDEO]

Facebook Twitter

Legenda rybnickiego jazzu - Czesław Gawlik - będzie bohaterem sobotniego (1.09.) spotkania w Halo!Rybnik. To jeden z pionierów jazzu w Polsce, który sporą część życia grał w zespole South Silesian Brass Band.

Muzyków nie zabraknie na rybnickim deptaku:

Jerzy Wenglarzy: W sobotę będziemy wspominali naszego przyjaciela, mentora i można powiedzieć nauczyciela, wychowawcę wielu pokoleń rybnickich jazzmanów – Czesia Gawlika. Serdecznie zapraszamy, będzie grał jego zespół South Silesian Brass Band, w którym grał. Bedzie grał drugi zespół Andrzej Trefon Trio, z którym także współpracował przez lata, i będzie wiele innych atrakcji. Bedą rozmowy o naszym przyjacielu i na wszystko zapraszamy wieczorem – Jam session.

Adam Abrahamczyk: Będziemy wspominać naszą współpracę przez tyle lat. W końcu Czesiu z nami pracował dwa razy. Kiedyś z nami zaczął, potem była przerwa większa i po paru latach wrócił do zespołu, no i do końca z nami grał.

Zapraszają Jerzy Wenglarzy i Adam Abrahamczyk z South Silesia Brass Band. Jakie muzyczne propozycje przygotowano na sobotnie popołudnie?

Jerzy Wenglarzy: No muzycznie będzie to South Silesian Brass Band – zespół dixielandowy, nasz rybnicki, w którym Czesiu grał ponad dwadzieścia kilka lat oraz zespół Andrzeja Trefonia, gitarzysty Czesia Gawlika, gdzie będę miał przyjemność zagrać z Janem Cichym na gitarze basowej.

Radio 90: Tylko dla miłośników jazzu?

Adam Abrahamczyk: Nie tylko. Ja myślę, że jazz tradycyjny jest taką muzyką, która w zasadzie wszyscy lubią, a o tym nie wiedzą nawet, bo nawet gdy festiwal był tutaj na kampusie, ludzie przechodzili i mówili: „to, to jest ten jazz”. Byli po prostu tym zaskoczeni, że to im się akurat bardzo podoba, dlatego zapraszamy w sobotę do posłuchania tej muzyki.

Muzycy przekonują, że nie można bać się jazzu, prezentując to rozrywkowe oblicze gatunku:

Taka wersja była, że jazz wymyślili prości ludzie dla prostych ludzi. Potem dopiero intelektualiści popsuli nam zabawę. To jest muzyka, taka jeszcze zupełnie witalna, radosna. Dlatego proszę się nie bać tego jazzu, to nie boli – dodaje Jerzy Wengalrzy.

– dodaje Jerzy Węglarzy. W sobotę (1.09.) w Halo!Rybnik od godz. 11.00 warsztaty malarskie „Malujemy Gawlika” prowadzone przez artystów ze Szkoły Rysunku i Malarstwa Rysunek Studio Rysunek. Od godz. 15.00 koncerty: na początek South Silesian Brass Band, o godz. 17.00 – Andrzej Trefon Trio.

  • 15.00 – koncert South Silesian Brass Band (deptak)
  • 17.00 – Andrzej Trefon Trio (dziedziniec)
  • 18:30 – jam session (Pub Gryfon)

Zobaczcie zapowiedź na wideo.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj