Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ku pamięci kompozytora. Międzynarodowe Uroczystości Ullmannowskie w Cieszynie

Facebook Twitter

Uroczystości Ullmannowskie zawitają do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna po raz kolejny, wyraźnie utrzymując, a nawet rozwijając międzynarodowy wymiar imprezy. To wydarzenie kulturalne odbędzie się w terminie 21-24 kwietnia.

fot.pixabay.com

Mimo okoliczności dbał o życie muzyczne – troski tej nie była w stanie zagłuszyć nawet deportacja do obozu w Theresienstadt, gdzie napisał znaczną część swoich utworów. Dziś pamięć o Viktorze Ullmannie wciąż pozostaje żywa, a upowszechnianie wiedzy na temat tego słynnego kompozytora, pianisty i dyrygenta urodzonego w Cieszynie jest ważnym zadaniem.

Festiwal swoim patronatem objęli: Wojewoda Województwa Morawsko-Śląskiego, Miasta Czeski Cieszyn i Cieszyn, Powiat Cieszyński, Konsul Generalny Austrii w Katowicach, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Ostrawie oraz dyrektorzy austriackich ośrodków kultury w Pradze i Warszawie. Wśród organizatorów nie mogło zabraknąć czeskich, polskich i austriackich partnerów.

W tym roku Uroczystości Ullmannowskie w ramach kolejnej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego rozpoczną się 21 kwietnia o godzinie 18.00 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” koncertem kameralnym w wykonaniu mieszkającej w Wiedniu izraelskiej śpiewaczki Shiry Karmon oraz hiszpańskiej pianistki Marii Garzon. Artystki zaprezentują publiczności pieśni oraz utwory fortepianowe Viktora Ullmanna. Tego dnia zobaczymy również fragment filmu „Viktor Ullmann – biografia nagrania“. Darmowe bilety dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W piątek (22 kwietnia) o godz. 10.00 w Muzeum Śląska Cieszyńskiego rozpocznie się Konferencja fachowa „Odbiór dzieła Viktora Ullmanna w krajach Europy Środkowej”. Wydarzenie powstało we współpracy z Instytutem Kompozytorów Terezińskich. Swój udział zapowiedzieli prelegenci z Republiki Czeskiej, Polski oraz Niemiec. Wstęp na wydarzenia jest wolny, jednak ze względu na ograniczone miejsca obowiązują darmowe bilety, które dostępne są w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W piątkowy wieczór (godz. 18.00) Synagogę Schomre Schabos w Czeskim Cieszynie wypełnią dźwięki recitalu fortepianowego. Przed publicznością wystąpi czeski pianista i kompozytor Jan Dušek. Wykonawca w swoim recitalu, oprócz muzyki Ullmanna, zaprezentuje również kompozycje współczesnych mu muzyków oraz autorską premierę światową utworu inspirowanego Viktorem Ullmannem. Bilety w cenie 100 koron można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie (ul. Główna 1).

W kolejnym dniu Uroczystości Ullmannowskich (sobota, 23 kwietnia, godz. 18:00) na Małej Scenie Teatru Cieszyńskiego zobaczymy lalkową wersję „Cesarza Atlantydy albo Odmowy Śmierci” – najsłynniejszej opery Ullmanna w reżyserii Herberta Gantschachera. Austrię będzie w tym roku reprezentować eksperymentalny zespół muzyczno-teatralny ARBOS z Klagenfurtu w Karyntii. Bilety w cenie 100 koron można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie, ul. Główna 1.

Kolejnym wydarzeniem będzie spacer śladami Viktora Ullmanna (24 kwietnia, godz. 10.00), który poprowadzi Irena French, dyrektorka Muzeum Śląska Cieszyńskiego). Miejscem zbiórki będzie Plac Józefa Poniatowskiego, wstęp wolny.

Ostatni dzień festiwalu także będzie poświęcony teatrowi muzycznemu. Dzięki współpracy Uroczystości Ullmannowskich oraz Narodowego Teatru Morawsko-Śląskiego w Ostrawie festiwalowa publiczność będzie miała okazję (w ramach wyjazdu) zobaczyć operę innego „kompozytora terezińskiego” współczesnego Ullmannowi – Zaręczyny we śnie Hansa Krásy (na motywach noweli F. M. Dostojewskiego „Sen wuja”)

– podkreślają organizatorzy.

Wyjazd do teatru w Ostrawie odbędzie się 24 kwietnia. Odjazd autobusu o godz. 13.30 z dworca autobusowego w Czeskim Cieszynie. Bilety można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej w Czeskim Cieszynie, ul. Główna 1.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 lutego 2024