Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: Na Śląsku mniej zakażeń niż 2-3 tygodnie temu

Facebook Twitter

Na kwarantannie przebywa obecnie ponad 68 tys. mieszkańców województwa. To poniedziałkowe (13.12.) dane, które przekazują służby wojewody śląskiego.

Na 3325 łóżek przygotowanych przez szpitale dla zakażonych koronawirusem wymagających hospitalizacji zajętych było w poniedziałek 2625, a na 288 respiratorów chorzy korzystali z 261. Dwa główne szpitale „covidowe” w regionie – tymczasowy w Pyrzowicach i Szpital MSWiA w Katowicach – są pełne. Obciążone opieką nad zakażonymi koronawirusem jest również pogotowie. W piątek na 283 zlecenia związane z COVID-19 zespoły ratownictwa medycznego musiały przewieźć 148 chorych do szpitala, w sobotę na 271 rozpoznań 141 chorych wymagało leczenia szpitalnego, a w niedzielę – na 241 potwierdzonych zakażeń do szpitali trafiło 114 chorych.

Możemy chyba uznać, że szczyt czwartej fali mamy za sobą, bo liczba zakażeń jest mniejsza, niż 2-3 tygodnie temu, mniejsza jest też ilość zleceń na testy z podstawowej opieki zdrowotnej. Nie ma natomiast spadku w hospitalizacjach, stąd kolejne decyzje wojewody Jarosława Wieczorka o tworzeniu następnych miejsc w szpitalach

– powiedziała w poniedziałek (13.12.) PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

110 łóżek – w tym 6 respiratorowych – dla pacjentów chorych na COVID-19 uruchomił w poniedziałek Sosnowiecki Szpital Miejski. Jak podała w poniedziałek placówka, łóżka covidowe zostały przygotowane w ramach kilku obecnych oddziałów szpitala. Dlatego do odwołania wstrzymane są przyjęcia do oddziałów: chorób wewnętrznych, neurologii z pododdziałem udarowym, chirurgii ogólnej z otolaryngologią, urologii i geriatrii.

W szpitalach w całym województwie coraz częściej brakuje łóżek dla osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Pacjentom konieczne jest zapewnienie odpowiedniej i profesjonalnej opieki medycznej, stąd decyzja o utworzeniu w naszym szpitalu 110 łóżek II stopnia dla chorych z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. To ponad 4 razy więcej miejsc niż zaledwie kilkanaście dni temu. Dysponujemy także 6 stanowiskami intensywnej terapii wyposażonymi w kardiomonitory oraz urządzenia do tlenoterapii i wentylacji mechanicznej, dla pacjentów z najcięższym przebiegiem choroby

– poinformowała prezes Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Aneta Kawka. Jak dodaje, pomimo utworzenia dodatkowych łóżek, te z dnia na dzień coraz szybciej się zapełniają.

Położnictwo oraz oddział noworodkowy w Sosnowieckim Szpitalu działa bez zmian. Ta część szpitala posiada odrębne wejście i jest całkowicie odseparowana od przestrzeni, w której przebywają pozostali pacjenci. Dzięki specjalnym procedurom i reżimowi sanitarnemu szpital planuje także utrzymać porody rodzinne. Również oddział ortopedii ze względu na sezon zimowy, który sprzyja złamaniom i urazom, czynny będzie bez zmian w trybie urazowym.

Mieszkańcy woj. śląskiego przyjęli dotąd 5 240 656 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest 2 150 627 osób.

130 punktów szczepień w województwie jest przygotowanych do szczepienia dzieci. Każdy z nich zamówił od 100 do 300 dawek dla najmłodszych.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 maja 2022