Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: „Nie dla wszystkich samorządów starczyło pieniędzy, aby wesprzeć komunikację autobusową”

Facebook Twitter

"Wniosków na dopłaty do przewozów autobusami dla samorządów na ten rok było tak dużo, że nie starczyło pieniędzy dla wszystkich” – mówi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego. W wiadomościach Radia 90 powracamy do braku dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych kursów autobusów na Śląsku Cieszyńskim. Na liście rezerwowej także powiat wodzisławski.

Starosta powiatu cieszyńskiego w rozmowie z Radiem 90 zapowiedział wzrost cen biletów autobusowych nawet o 24% oraz cięcia kursów na najrzadziej uczęszczanych przez pasażerów liniach.

Powiaty cieszyński, wodzisławski, żywiecki i kłobucki, które nie otrzymały dofinansowania, znalazły się na liście rezerwowej.

Alina Kucharzewska: 44 organizatorów złożyło w tym roku wnioski i niestety, środków nie wystarczyło. 4 samorządy, 4 powiaty znalazły się na liście rezerwowej. Te powiaty wiedzą, że są na liście rezerwowej i wiedzą, że jest szansa na to, że po podpisaniach umów znajdą się oszczędności i mogą otrzymać te dofinansowanie. Tak się zresztą zdarzało w poprzednich edycjach, kilku organizatorów wycofało się i znalazły się środki dla organizatorów z listy rezerwowej.

Jak tłumaczy Kucharzewska wnioski są oceniane ściśle według wytycznych ustawy i rozporządzenie ministra infrastruktury.

Alina Kucharzewska: Bierze się pod uwagę takie kryteria jak liczba linii komunikacyjnych, łączna długość tych linii, liczba zatrzymań autobusów, ważna jest gęstość zaludnienia na terenie danej gminy czy powiatu. Co ważne, w pierwszej kolejności najwięcej punktów dostają gminy, potem związki gminne, następnie powiaty czy związki powiatowo- gminne.

Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego

Starosta cieszyński sugerował, aby podpisać umowy z wszystkimi zainteresowanymi podmiotami, dzieląc między nich posiadane przez województwo środki.

To nie jest możliwe, nie możemy zmieniać zasad konkursu w trakcie jego trwania

– odpowiada Kucharzewska.

Alina Kucharzewska: Ustawa dokładnie określa jak powinien wyglądać wniosek, pod tym kątem one były oceniane. Ważne są także terminy. To jest konkurs z jasno określonymi zasadami i tymi zasadami trzeba było się kierować przy rozdzielaniu środków.

W tej chwili samorząd województwa przygotowuje umowy do podpisania z organizatorami transportu, które otrzymały dofinansowanie. Dopiero później się okaże czy pozostały środki i czy trafią one do tych z listy rezerwowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 lutego 2024