Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: ”Nie mamy wpływu na to, kto jest na liście szczepień”

Facebook Twitter

Sprzątaczki, woźne czy pracownicy administracji ciągle nie mogą doczekać się zaszczepienia. Zostali oni pominięci w programie szczepień, choć zarówno w przedszkolach jak i szkołach mają oni kontakt z dziećmi.

Nie mamy na to wpływu, kto jest na liście szczepień, taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia.

– Tłumaczy rzeczniczka wojewody śląskiego:

Alina Kucharzewska: To samo jest w decyzji ministra zdrowia, my nie mamy na to wpływu. Minister stwierdził, że tutaj ważne jest zaszczepić jak najszybciej osoby starsze.

Radio 90: To dobrze, czy to jest błąd, że wykluczyło się tych pracowników, którzy faktycznie mają codzienny kontakt z dzieckiem?

Alina Kucharzewska: W pierwszej kolejności najważniejsi byli nauczyciele, właśnie dlatego, że to oni mają bezpośredni kontakt z dzieckiem. Jeśli chodzi o te osoby, które zawierają się w tej kadrze administracyjnej i pomocowej, to tutaj decyzja jest żeby jeszcze chwilę poczekać. Prosimy jeszcze o cierpliwość.

Póki co, szczepieni są nauczyciele. Podawana jest im szczepionka Astra Zeneca. Kucharzewska nie ukrywa, że po jej podaniu wielu nauczycieli choruje. Dolegliwości trwają zwykle kilka dni, w tym czasie przebywają oni na zwolnieniach lekarskich, dlatego ważne by nie doprowadzić do paraliżu nauczania i szczepić ich w kilku grupach:

Alina Kucharzewska: Rzeczywiście dostajemy taki sygnał, że po tej szczepionce są odczyny niepożądane jak bóle mięśni czy głowy, ale pamiętajmy, że dyrekcja szkoły ustala harmonogram szczepień bezpośrednio z podmiotem szczepiącym i tutaj tak powinni zorganizować pracę szkoły, aby w przypadku właśnie takich odczynów zabezpieczyć nauczycieli na zastępstwa, nie wskazane jest aby wszystkich nauczycieli w jednym dniu szczepić ale rozłożyć to na poszczególne dni.

W najbliższy czwartek (11.03.) rozpocznie się rejestracja na szczepienia osób powyżej 65 roku życia. Będzie to można zrobić dzwoniąc na całodobową infolinię, wypełniając formularz na stronie pacjent.gov.pl lub kontaktując się z wybranym punktem szczepień. Z uwagi na to, że w tej grupie wiekowej są ponad 3 miliony osób, wprowadzono harmonogram rejestracji. I tak między 11 a 13 marca rejestrować się będą mogły osoby z rocznika 1952, między 18 a 20 marca rocznik 1952-1954, między 22 a 24 marca rocznik 1952-1956. Od 25 do 27 marca rejestrować się będą mogła grupa 70+.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj