Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Alina Kucharzewska: ,,Pacjenci z rybnickiego szpitala trafiają do ościennych szpitali”

Facebook Twitter

,,Pacjenci z rybnickiego szpitala trafiają do ościennych szpitali'' - twierdzi Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego, pytana przez naszego reportera o to, gdzie są przewożone osoby zakażone Covid-19, dla których zabrakło miejsc w WSS nr 3 w Rybniku.

Przypomnijmy, w piątek (16.10.) otwarto w placówce oddział dla pacjentów covidowych. Po trzech dniach wszystkie 54 łóżka zostały zajęte, a pacjenci wożeni są karetkami do innych szpitali. Gdzie? Pytał o to Arkadiusz Żabka:

Radio 90: Gdzie dzisiaj mają trafiać pacjenci z terenu Rybnika, do jakiego szpitala?

Jeżeli nie są przyjmowani w szpitalu, wówczas kierowani są do innych szpitali, czyli do Jastrzębia, Wodzisławia, Raciborza czy Cieszyna.

Radio 90: W tych szpitalach są miejsca?

Tak, są miejsca i są jeszcze wolne łóżka. Jeśli chodzi o dodatkowe, to z Wodzisławiem pewnie trwają rozmowy. W każdym szpitalem właściwie trwają rozmowy.

Radio 90: W Rybniku będzie więcej miejsc?

Niewykluczone. Na razie nie wiemy. Zgodnie z tym, co przekazał minister Niedzielski, oddziały zewnętrze mają być przekształcone w covidowe.

Alina Kucharzewska

Zgodnie z zapowiedziami w każdym szpitalu powiatowym mają także znaleźć się dodatkowe łóżka covidowe, lub powstać oddziały dla zakażonych pacjentów. W Katowicach ma też zostać uruchomiony szpital tymczasowy:

Radio 90: Wydaje się, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach jest chyba idealnym miejscem, to okolice spodka. Czy są inne lokalizacje brane pod uwagę?

Mamy kilka lokalizacji wytypowanych, ostateczną decyzję podejmie Ministerstwo Zdrowia. Rzeczywiście jednym z takich obiektów jest MCK, ale tak jak mówię, rozmawiamy jeszcze z innymi właścicielami obiektów, które również mogą spełniać kryteria.

Radio 90: To będzie na terenie Katowic, tak?

Katowice są naturalnie predysponowane, bo są w centrum, jest dogodny dojazd i położenie, ale mówię, że decyzje ostateczne podejmie Ministerstwo Zdrowia.

Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, można się jej spodziewać jeszcze we wtorek (20.10.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022