Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: Piąta fala nadeszła zaskakująco szybko i będzie nabierać rozpędu

Facebook Twitter

Piąta fala nadeszła zaskakująco szybko i będzie nabierać rozpędu - komentuje dzisiejsze (19.01.) dane Ministerstwa Zdrowia Alina Kucharzewska. rzeczniczka wojewody śląskiego. Dziś informowaliśmy was o 30 586 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W województwie śląskim to ponad 4 600 zakażeń.

Fot. pixabay.com

Alina Kucharzewka: Piąta fala nadeszła zaskakująco szybko, jeszcze wczoraj 1 500 zachorowań w województwie śląskim, dziś to ponad 4 600- to jest bardzo znaczący wzrost, co pokazuje, że rzeczywiście piąta fala już jest i będzie nabierać rozpędu. Widzimy to również po skierowaniach lekarzy POZ na badania pod kątem obecności koronawirusów, coraz więcej tych badań jest wykonywanych, tydzień temu było 3 000, dziś to ponad 6 300 skierowań.

Dane nie pokazują jednak prawdziwej liczby zachorowań, bo wiele osób nie chce się testować drogą oficjalną, z uwagi na grożącą im kwarantannę:

Alina Kucharzewka: Niestety musimy ubolewać nad tym, bo może się okazać, że tych zachorowań jest znacznie więcej, mieszkańcy nie chcą iść na badania, wolą przeczekać w domu, wykonują na rękę sami testy i mam nadzieję, że po dodatnim wyniku pozostają w domach, aby nie narażać rodziny, znajomych i całego otoczenia.

Alina Kucharzewka

Póki co łóżek w szpitalach dla pacjentów covidowych w województwie śląskim nie brakuje. Na 3 300 zajętych jest 1 500. Za kilka jednak tygodni sytuacja może się zmienić, bo do szpitali trafiać będą zakażeni podczas piątej fali pandemii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022