Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: Ponad połowa testowanych osób w regionie jest pozytywna

Facebook Twitter

"Ponad połowa testowanych osób w regionie jest pozytywna" - mówi Alina Kucharzewska rzecznik Wojewody Śląskiego. Środa (26.01.) przynosi rekordową ilość nowych zakażeń koronawirusem w całym kraju. To blisko 53 i pół tysiąca nowych przypadków.

fot. pixabay.com

W województwie śląskim w ciągu ostatniej doby potwierdzono 8042 nowe zakażenia:

Alina Kucharzewska: To jest bardzo znaczący wzrost w porównaniu do zeszłej środy, kiedy było blisko 4600 zachorowań. Niestety te wzrosty widać tak, że jeżeli chodzi o liczbę osób na kwarantannie, bo tydzień temu 71 tysięcy osób, dziś to już ponad 153 tysiące mieszkańców. POZ wystawia też dużo skierować na badania pod kątem koronawirusa, dziś to ponad 9900 skierowań.

Najwięcej testów w województwie śląskim wykonano w Katowicach, ale jak mówi Kucharzewska: najgorzej w całym zestawieniu wypadł powiat rybnicki i wodzisławski:

Alina Kucharzewska: Mieszkańcy chcą się testować, to widać chociażby w punktach wymazowych na terenie województwa śląskiego. Szczególnie jeden powiat zwraca uwagę, jest to powiat rybnicki. Tutaj na ponad 400 wykonanych badań ponad połowa jest dodatnia. (…) Podobnie było w powiecie wodzisławskim.

W powiecie wodzisławskim, minionej doby odnotowano 315 nowych zakażeń, 296 w powiecie cieszyńskim, 213 w powiecie raciborskim, 209 w Jastrzębiu; 206 w powiecie rybnickim. 185 w Rybniku i 87 zachorowań w Żorach. Jak podkreśla Alina Kucharzewska, póki co nie ma problemu z zajętością łóżek w szpitalach:

Alina Kucharzewska: Jeśli chodzi o hospitalizację, to na szczęście nie widać jeszcze dynamicznych wzrostów, jeżeli chodzi o zajętość łóżek covidowych. Na ponad 3000 łóżek covidowych na Śląsku, ponad 1500 jest dostępne. Jeżeli chodzi o łóżka respiratorowe to 61% jest zajęte. Mamy nadzieję, że taka sytuacja się utrzyma i nie będzie potrzeby tworzenia nowych miejsc covidowych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2022