Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kucharzewska: ”Wojewoda musi stać po stronie prawa, dlatego też wniosek o kasację wyroku w sprawie kopalni Paruszowiec”

Facebook Twitter

''Wojewoda musi stać po stronie prawa, dlatego też wniosek o kasację wyroku sądu administracyjnego w sprawie kopalni Paruszowiec'' - uważa poranny gość Radia 90 Alina Kucharzewska, zastępca Dyrektora Biura Wojewody Śląskiego.

Od kilku lat toczy się walka pomiędzy miastem Rybnik, a spółką chcącą wybudować w mieście kopalnię Paruszowiec. Budowy tej nie chcą zarówno mieszkańcy, jak i samorządowcy. W styczniu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że uchwała Rady Miasta Rybnika zmieniająca plan zagospodarowania przestrzennego i tym samym blokująca budowę kopalni Paruszowiec, jest ważna. Ten korzystny wyrok dla miasta Rybnika, zaskarża jednak teraz wojewoda śląski:

Radio 90: Po co wojewoda znowu zaczyna batalię o kopalnię?

Alina Kucharzewska: Wojewoda nie prowadzi żadnego postępowania, nie mamy żadnego wniosku dotyczącego kopalni Paruszowiec firmy Bapro, nie ma takiego wniosku. Co innego jeżeli chodzi o rozpatrywanie uchwały Rady Miejskiej dotyczącej zmiany zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z przepisami prawa wojewoda jako organ nadzorczy przygląda się, czy te akta prawa miejscowego są zgodne z powszechnie obowiązującymi, dopatrzył się tutaj nieścisłości stąd zarządzenie zastępcze. Miasto odwołało się do sądu, sąd przychylił się do argumentacji miasta, my jednak dopatrujemy się tutaj niejednoznaczności w tym wyroku i wojewoda wniósł kasację.

A jak na wieść o kasację wyroku zareagował rybnicki samorząd? O tym w kolejnych wiadomościach Radia 90.

Poranna rozmowa z Aliną Kucharzewską, zastępcą Dyrektora Biura Wojewody Śląskiego do zobaczenia tutaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 11 maja 2021