Kuchnia Radia 90: czas na orzechowiec palce lizać!
Kuchnia Radia 90 znów pełna niezwykłych zapachów. Jesteśmy łasuchami, więc z ogromną przyjemnością prezentujemy wam sprawdzony przepis na ciasto z orzechami! Idealne na urodziny, idealne na święta, idealne na środowy wieczór z przyjaciółkami!
Kuchnia Radia 90 – smakołyk do kawy z orzechami
Jest niezwykle pyszne, wyjątkowe i smakuje zawsze! Dziś w ramach cyklu „Kuchnia Radia 90” prezentujemy wam przepis na orzechowe ciasto, które zachwyci każdego smakosza! Na jego przygotowanie musicie poświęcić dość sporo czasu, może nawet ponad dwie godziny, ale naprawdę warto!
Kuchnia Radia 90: potrzebne składniki na ciasto oraz kremy
Składniki na dwa miodowe blaty:
- 3 szklanki mąki pszennej
- 150 g prawdziwego masła – 3/4 kostki
- 1/3 szklanki cukru
- 2 duże lub 3 małe jajka
- 3 łyżki płynnego miodu
- 2 łyżeczki sody
Składniki na masę budyniową:
- 3 szklanki mleka
- pół szklanki cukru
- kostka masła
- 2 budynie śmietankowe bez cukru
Składniki na orzechowy blat:
- 250 g orzechów włoskich
- 1/4 kostki masła
- 3 łyżki cukru
- 3 łyżki płynnego miodu
Dodatkowo:
- 200 g dżemu z czarnej porzeczki
Kuchnia Radia 90 – przygotowanie ciasta
Jajka i masło wyjmij wcześniej z lodówki. Masło użyte do zrobienia kremu budyniowego musi być idealnie miękkie, w temperaturze pokojowej. Wykorzystujemy blaszkę o wymiarach maksymalnie 24 x 34 cm lub mniejszą.
W pierwszej kolejności należy ugotować budyń do masy budyniowej. Będzie on potrzebował kilku godzin, by naturalnie przestygnąć na blacie kuchennym. Pamiętaj też o tym, by wyjąć na blat całą kostkę masła – 200 gramów. Masło również potrzebuje kilku godzin, by naturalnie zmiękło.
Budyń przygotowujemy tradycyjnie – według przepisu na opakowaniu, ale dodajemy mniej mleka. Do garnka wlewamy dwie szklanki mleka oraz wsypujemy pół szklanki cukru. Do trzeciej szklanki mleka wsypujemy dwa opakowania proszku budyniowego o smaku waniliowym lub śmietankowym, bez cukru. Mleko z cukrem musi się zagotować, po czym należy zmniejszyć moc palnika do minimum i wlać dobrze wymieszane mleko z proszkiem budyniowym. Mieszamy. Budyń powinien się ponownie zagotować i zgęstnieć. Budyń odstaw do przestudzenia, przykrywając go wcześniej folią. Nie odkładaj go do lodówki, zostaw na blacie.
Teraz zabieramy się za przygotowanie orzechowej warstwy ciasta. W rondelku umieszczamy razem 50 gramów, czyli 1/4 kostki masła oraz po trzy łyżki cukru i miodu. Całość podgrzewamy kilka minut na małej mocy palnika. Mieszamy składniki przy pomocy rózgi kuchennej, aż do roztopienia się cukru i ujednolicenia masy. Do przygotowanej masy wsypujemy około 250 gramów lekko rozdrobnionych orzechów włoskich. Całość mieszamy i gotuj jeszcze do półtorej minuty na małej mocy palnika. Odstawiamy na bok.
Następnie zabieramy się za przygotowanie ciasta. Do miski wsypujemy trzy szklanki mąki pszennej np. tortowej. Ma to być 480 gramów mąki. Dodajemy 1/3 szklanki cukru a także dwa duże lub trzy małe jajka. Do tego dorzucamy 150 gramów zimnego masła. Masło możesz pokroić na mniejsze kawałki. Dodajemy trzy łyżki ulubionego płynnego miodu oraz dwie łyżeczki sody oczyszczonej.
Ciasto zagniatamy na jednolitą kulę. Można użyć miksera z hakami do wyrabiania cięższych ciast, ale wszystko rób szybko i sprawnie, by niepotrzebnie nie ocieplać dłońmi ciasta. Ciasto podziel na dwie równe części.
Przygotuj sobie blaszkę do pieczenia, najlepiej użyć takiej, która ma wypinane boki. Moja miała wymiar 24 x 34 cm, na większą blachę może zabraknąć ciasta. Dno blaszki wyłóż papierem do pieczenia, a bok posmaruj masłem lub margaryną.
Jeden kawałek ciasta rozwałkuj na cienki placek na papierze. Ciasto przełóż do formy. Formę z pierwszym blatem pod ciasto umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Blat piecz w ten sposób przez 11 minut. Upieczony blat możesz od razu wyjąć z piekarnika.
Uważaj, przy wyciąganiu ciasta z blaszki, bo jest dość kruche i dlatego warto zastosować blaszkę z odpinanymi bokami i po prostu przeciągnąć ciasto na papierze na blat.
W formie umieść nowy arkusz papieru do pieczenia i rozwałkuj drugi kawałek ciasta, tak samo jak pierwszy. Na ciasto wyłóż masę orzechową z rondelka. Formę z drugim blatem pod ciasto umieść w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Wybierz środkową półkę z grzaniem góra/dół. Blat piecz w ten sposób przez 12 minut. Upieczony blat możesz również od razu wyjąć z piekarnika.
Na nieco przestygnięty pierwszy blat wykładamy dżem z czarnej porzeczek i przystępujemy do przygotowania kremu budyniowego.
W osobnej misce miękkie miasto ubijamy na najwyższych obrotach, aż zrobi się jasne i puszyste. Stopniowo, łyżka po łyżce dodaję całkowicie przestudzony budyń. Po każdej łyżce miksuję masę do całkowitego jej połączenia. Gotowy krem budyniowy można od razu wyłożyć na pierwszy blat wysmarowany dżemem. Na warstwę kremu budyniowego ostrożnie przełóż blat ciasta z orzechami. Nawet jeśli blat odrobinę się połamie, układamy go tak, by przykryć krem. Ciasto w lodówce zmięknie i stanie się jednolite.
Orzechowiec jest już gotowy. Należy go jednak schłodzić w lodówce, a najlepiej zostawić go na całą noc.
Smacznego!
Czytaj także:
- Kuchnia Radia 90: Nie za słodki, nie za kwaśny cytrynowiec!
- Kuchnia Radia 90: ciasto z gruszkami. Do urodzinowej kawy