Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuchnia Radia 90: przepis na makówki z Czerwionki- Leszczyn

Facebook Twitter

Gdzie jest makówkowe zagłębie regionu? Tak jest, w Czerwionce- Leszczynach i choć inne miejscowości regionu mogą protestować, to właśnie w Czerwionce od ponad 10 lat odbywa się Święto Makówek. W tym roku zostało odwołane z powodu pandemii, ale mamy dla Was przepis na makówki prosto z Czerwionki.

„Po Noszymu, czyli po ślonsku” – taką nazwę nosi zbiór przepisów kulinarnych mieszkańców Czerwionki- Leszczyny. Pierwsza edycja książki kucharskiej została wydana w 2016 roku. Każdy przepis został zaprezentowany w publikacji i po polsku, i po śląsku. I tu znaleźliśmy przepis na makówki.

Makówki to typowa potrawa świąteczna, przygotowywana na Śląsku, której podstawą jest mak.

Marek Szołtysek w swojej książce Kuchnia Śląska – Jodło Historia Kultura Gwara pisze, że makówki należą do pięciu tradycyjnych potraw wigilijnych, które od 150 lat przygotowuje się na Śląsku. Tradycja śląskiej wieczerzy wigilijnej jest starsza, niż na innych ziemiach polskich.

– czytamy na stronie slaskiesmaki.pl, gdzie podano też inną nazwę: makiełki:

Makówki przypominają z wyglądu rozdrobnione ciasto drożdżowe z makiem. Powierzchnia porowata posypana rodzynkami i migdałami.

Przejdźmy do przepisu z  publikacji „Po Noszymu czyli ślonsku”. Autorką jest Bernadeta Smołka.

Składniki:

1/2 kg maku, 1/2 kostki masła, 1/2 kg cukru, ok. 25 dkg rodzynków, 10 dkg migdałów, 4 bułki.

Sposób przygotowania:

Zmielić mak, zagotować ok. 1,5- 2 litra wody i dodać masło, cukier, rodzynki i zmielony mak. Wszystko mieszać, ale nie gotować aż mak zastygnie (nie za długo). Bułki pokroić w cienkie plastry. W misce układać warstwami: mak, bułki i przesypywać pokrojonymi migdałami. Na ostatniej warstwie musi być mak. Jeżeli masa makowa jest za gęsta do dolać przegotowanej wody.

Na zdjęciu wersja po ślonsku:

Według ustnych przekazów makówki były zawsze najbardziej oczekiwanym daniem na wigilijnym stole. Spożycie makówek zapewniało, że rodzina będzie się trzymać razem, nie rozejdzie się. Podawało się je na samym końcu wieczerzy wigilijnej.

– podaje strona slaskiesmaki.pl.

Makówki na sposób z Czerwionki to oczywiście jedna z wielu wersji makówek, bo podobnie jak w przypadku moczki, w każdym domu smakuje inaczej. Jak smakuje u Was?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj