Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Włoskie dania w twojej kuchni. Przepis na proste i puszyste ciasto do pizzy

Facebook Twitter

Najbardziej znaną potrawą kuchni włoskiej jest pizza, cieszy się ona popularnością na całym świecie. W czasach pandemii, kiedy nie ma możliwości odwiedzenia naszych ulubionych włoskich restauracji, proponujemy spróbować własnych sił w kuchni. Przygotowaliśmy dla was przepis na idealny drożdżowy placek!

Pizza

Jest to potrawa rozpowszechniona na całym świecie, pochodzi z Włoch. Pizza to placek z ciasta drożdżowego podawanego z sosem pomidorowym, serem i ziołami. Jest pieczony w mocno nagrzanym piecu. Podaje się go na gorąco.

Przygotowanie:

Do przygotowania pizzy będziecie potrzebować 400 gram mąki, 220 gram wody o temp. pokojowej, 30 gram oliwy z oliwek (plus do natłuszczenia miski), 25 gram drożdży, 5 gram cukru i 5 gram soli.

Natłuść dużą miskę i odstaw. Do miksera wrzuć wodę, cukier i drożdże, wymieszaj dokładnie. Dodaj mąkę, oliwę i sól – zagnieć dokładnie ciasto i przełóż je do przygotowanej miski, formując je na kształt kuli. Miskę przykryj wilgotną ścierką kuchenną i odstaw do wyrośnięcia, aż ciasto podwoi swoją objętość (około 1 godzina). Rozgrzej piekarnik na 220 stopni, blachę wyłóż papierem lub posmaruj oliwą. Rozwałkuj ciasto, umieść na blaszce i dodaj swoje ulubione składniki.  Piecz około 20 minut, podawaj na gorąco!

Historia pizzy

Płaskie i okrągłe placki znane były już w starożytności. W starożytnym Egipcie spełniały one funkcję płatniczą, natomiast w Rzymie popularnością cieszyły się tzw. focaccie, które przyprawiano ziołami i serem. Pierwsze słowo ”piza” – pierwszy raz pojawiło się w dokumencie z 997 roku, to właśnie mianem ”pizzy alla mastunicola” określano wypiek przyprawiony bazylią i serem, a ”pizzą ai cecinelli ”– placek z rybą.

Kiedy we Włoszech pojawiły się pomidory, które zostały przywiezione po odkryciu Ameryki, zaczęto je wykorzystywać do przyprawiania pizzy. Pierwsze lokale, które zwane były pizzeriami, pojawiały się już w XVIII wieku w Neapolu. Do wzrostu popularności pizzy przyczynił się król Ferdynand II Burbon. W 1889 roku kucharz Raffaelo Esposito postanowił zaserwować królowej Małgorzacie Sabaudzkiej trzy rodzaje pizzy. Placek, który najbardziej przypadł do gustu królowej dziś nazywamy ”Margerita”.

fot.SalvatoreMonetti

Jeśli macie ochotę na więcej przepisów zobaczcie także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj