Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuchnia Radia 90: W Barbórkę muszą być śląskie kluski

Facebook Twitter

Kluski, rolada z sosem i modro kapusta... Klasyczny obiad na Śląsku. Może już dziś rolady i modro kapusta rzadziej goszczą w naszych domach, to jednak kluski często robimy na niedzielny obiad. W wielu domach dziś w Barbórkę będzie się jadło tradycyjnie.

Kluski śląskie mają średnicę 4 cm. Wyglądem przypominają małego, obranego ziemniaka. Są koloru kremowego, o gładkiej i lśniącej fakturze. Mają kształt spłaszczonej kulki.

– czytamy na stronie tradycji kulinarnych regionu Śląskie Smaki. Tam też przypominają historię:

W odległych czasach, gdy tworzyły się podstawy śląskiej kuchni, na Śląsku nie żyło się bogato. Zdarzały się lata prawdziwych klęsk głodowych. Ludzie żyli tu zawsze bardzo oszczędnie. „Swoje musiało styknąć”, mówiło się na Śląsku. Z wywiadu przeprowadzonego z mieszkańcami powiatu rybnickiego, raciborskiego i wodzisławskiego wynika, iż potrawa znana była już od dawna. Są osoby, które pamiętają, jak ich starka przyrządzała niedzielny obiad. Miał on swój rytuał. Zwyczaj ten wywodzi się z dawnych czasów, z rytuału pracy górniczej na zmiany – dzienną i nocną. Na niedzielny obiad zawsze podawano i do dziś w rodzinach śląskich podaje się rosół z makaronem (nudelzupa), śląskie kluski (kluzek białych, na kere godomy tyż guminklyjzy) polane sosem, rolada (rolado i zołza ku niyj) i czerwona kapusta (szałot z modryj kapusty), do obiadu zawsze musiał być kompot z truskawek, wiśni, czereśni lub agrestu (komportu z pozimków, wiśni, trzesni eli wieprzków).

Kluski śląskie, jak zrobić?

Gotujemy ziemniaki w osolonej wodzie, tyle ile potrzebujemy, może być większa porcja lub mniejsza. Gdy będą miękkie, jeszcze ciepłe, przeciskamy przez praskę i odstawiamy do wystygnięcia.

Wyrównujemy w misce ziemniaki, lekko uklepujemy i dzielimy na 4 części, 1/4 ziemniaków wyjmujemy i w to miejsce wsypujemy mąkę ziemniaczaną. Ma być jej tyle ile było wyjętych zimniaków. Do miski wrzucamy z powrotem wyjętą porcję zimniaków oraz dodajemy jajko lub dwa, zależy od tego z jakiej ilości ziemniaków robimy kluski. Wyrabiamy ciasto.

Kulanie klusek

Z ciasta odrywamy kawałki i kulamy w rękach, robiąc kulki wielkości orzecha włoskiego. Można zrobić dziurkę palcem, to miejsce gdzie będzie zbierać się sos. Ale mogą być też same kulki, lekko spłaszczone.

Gotowanie

W dużym garnku zagotować osoloną wodę. Zmniejszyć ogień i wrzucić kluski (można porcjami, nie może być ich za dużo). Wymieszać i na małym ogniu czekać aż wypłyną. Są dwie szkoły: na większym ogniu czekamy do zagotowania i wypłynięcia klusek na powierzchnię, teraz dolewamy zimnej wody i czekamy aż drugi raz kluski wypłyną. Wtedy są gotowe.

Druga sposób to gotowanie klusek na minimalnym ogniu około 10 minut, uważać aby woda się nie gotowała. Można od czasu do czasu zamieszać.

Smacznego!

Jak u Was gotuje się kluski?

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj