Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kuczera: „Będzie więcej cienia, ale drzewa nie zasłonią sceny”

Facebook Twitter

„Od lat spływały do mnie postulaty mieszkańców chcących więcej zieleni na rynku” - mówi Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Sprawa wreszcie dojrzała, decyzja została podjęta – niebawem w ścisłym centrum miasta ruszą nasadzenia zieleni.

Platany klonolistne, klony czerwone i lipy krymskie zostaną posadzone na rybnickim Rynku i Placu Wolności. Nie będzie to jednak sprawa łatwa, bo rybnicki magistrat nie chce tak po prostu posadzić kilku drzewek.

Na rynku i placu mają pojawić się już drzewa wyrośnięte, mające nawet kilkanaście lat. To wymaga specjalnej procedury

– wyjaśnia prezydent Kuczera.

Piotr Kuczera: Chodzi też o to, aby jakiś efekt był na początku. Specjalnie hodowane, trzeba zastosować odpowiednie techniki, czyli podłoże, odpowiednie instrumenty, które pozwolą tym drzewom się przyjąć i żyć, ale tak wydaje mi się, że jest to dobry kierunek. Betonoza w miastach jest jakimś piętnem na polskim samorządzie i spróbujemy to odczarować

Radio 90: To będą dodatkowe drzewa, czy w miejsce istniejących?

Piotr Kuczera: To będą dodatkowe drzewa, które będą bezpośrednio włożone do ziemi. Bryła korzeniowa będzie miała szansę się rozrastać właśnie w taki sposób, aby prowadnice, które zostały umieszczone w ziemi powodowały, że tlen i woda – czynniki życiowe będą łatwo dostępne dla drzewa.

Zielni oczekują mieszkańcy, czy jednak duże drzewa nie będą przeszkadzać w ustawianiu sceny i organizacji wydarzeń na rynku?

Piotr Kuczera: Tak to zostało pomyślane, aby wszystkie eventy, które dotychczas się odbywały, mogły się spokojnie odbywać. Myślę, że też wsłuchuje się w postulaty dotyczące ogródków letnich. Też tutaj drzewa będą raczej plusem, a nie uciążliwością, przyjemniej siedzi się pod zielonym baldachimem. Myślę, że mieszkańcy tę nową jakość zauważą już w przyszłym roku.

Nasadzenia mają odbywać się na przełomie października i listopada. Dodatkowo drzewa rosnące już na Placu Wolności zostaną odbrukowane – tzn. usunięta będzie znajdująca się pod nimi nawierzchnia z kostki granitowej oraz wymienione podłoże, a w powstałej dzięki temu rabacie posadzone zostaną róże.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 maja 2024